Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak długo taryfikator będzie terroryfikatorem? [FELIETON]

Od 1 stycznia kierowców obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe, który ekspresowo dorobił się już mniej oficjalnego terminu. Nazywany jest bowiem – bywa, że i przez samych policjantów – terroryfikatorem.

Jak długo taryfikator będzie terroryfikatorem? [FELIETON]
Zdjęcie ilustracyjne.

Wystarczyło kilka podróży po naszym regionie odbytych na początku stycznia, by zauważyć „na oko”, że do znacznej części kierowców dotarła wieść o obowiązywaniu nowych, znacznie wyższych mandatów za wykroczenia drogowe. I to nie tylko, tych dotyczących przekraczania dozwolonej prędkości, choć właśnie w tym aspekcie, widać na razie u kierowców największe zmiany. Nagle okazało się, że potrafimy w terenie zabudowanym jeździć w miarę przepisowo. A przyznajmy szczerze, że do tej pory jedynym co tak naprawdę zdecydowaną większość kierowców skutecznie hamowało przed nadmiernym „rumakowaniem”, nie była wysokość mandatów, a obawa przed możliwością czasowej utraty prawa jazdy. Wielu kierowców głównie więc pilnowało, żeby nie przekroczyć „setki” w zabudowanym, bo przy kontroli „drogówki” oznaczało to utratę uprawnień na trzy miesiące.

Tymczasem od początku roku widać zauważalnie, że wielu kierowców mocno wyhamowało. Znacznie rzadziej widać, żeby ktoś wyprzedzał jadące przepisowo auto, jak to do tej pory było powszechnie. Ilu z nas na ul. Brzeskiej w Raciborzu, nieopodal granicy z Lubomią, tuż przy ogródkach działkowych, jeździło przepisowe 50 km/h (dlaczego akurat tam zrobiono teren zabudowany, kiedy wokół – poza ogrodzony ogrodem działkowym, nie ma ani jednego domu – to już temat być może na inny felieton)? Zaś jadąc tam kilka razy na początku stycznia, nie widziałem chętnych na wyprzedzanie. Dalej w Lubomi na Granicznej w zabudowanym też wszyscy jechali grzeczniutko, spokojnie, bez nerwowych manewrów. Oczywiście wyjątki się zdarzają, ale one zawsze będą. 

Inna rzecz, to jak długo nowe nawyki przy nas, kierowcach zostaną? Czy za chwilę nie zacznie w nas zwyciężać przekonanie, że „drogówkę” jednak jakoś tak nie wszędzie widać (bo wszędzie być nie może) i może się tym razem uda? Być może wielu kierowców zacznie tak myśleć. No cóż, być może i na to liczy ustawodawca, który w dodatku, choć zmiany zapowiadał od dłuższego czasu, to jednak rozporządzenie, na mocy którego nowy taryfikator zaczął prawnie obowiązywać, opublikował w Dzienniku Ustaw dopiero w ostatnich godzinach starego roku. Co notabene w zdziwienie wprawiło samych policjantów, bo ci do końca roku nie wiedzieli, czy nowy taryfikator będzie obowiązywał od nowego roku, czy nie.

A może jednak do boleśniejszych sankcji się przyzwyczaimy i z czasem uznamy ja za normalne?

Artur Marcisz


Taryfikator za przekroczenie prędkości

 • do 10 km/h – 50 zł
 • 11 – 15 km/h – 100 zł
 • 16 – 20 km/h – 200 zł
 • 21 – 25 km/h – 300 zł
 • 26 – 30 km/h – 400 zł
 • 31 – 40 km/h – 800 zł
 • 41 – 50 km/h – 1000 zł
 • 51 – 60 km/h – 1500 zł
 • 61 – 70 km/h – 2000 zł
 • 71 -> km/h - 2500 zł

Kwoty minimalne mandatów

 • korzystanie z telefonu podczas jazdy - 500 zł
 • spowodowanie kolizji drogowej – 1500 zł
 • jazda bez uprawnień – 1500 zł
 • nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych uczestników ruchu – 1500 zł
 • wjazd za szlaban kolejowy – 2000 zł
 • wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym – 1000 zł
 • jazda po spożyciu alkoholu - 2500 zł
 • nieujawnienie sprawcy wykroczenia (niewskazanie kierowcy) – 8000 zł

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gorol22 (89.64. * .139) 16.01.2022 09:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No paczaj. Da się jeździć przepisowo. :))) Ale boli!!! Dobrze wam tak dresiki z dwoma szarymi komórkami. (Jedną w kieszeni). Jeszcze dołożyłbym Usiłowanie zabójstwa za jazdę po pijaku.

~dooposa (87.101. * .96) 15.01.2022 14:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

#op- nie myśl że ciebie nie dopadną.no chyba że jesteś starym pierdolom co siedzi tylko na kanapie.

~op (91.192. * .86) 15.01.2022 12:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co za radość jak ja i moi znajomi słyszymy informacje o bandytach drogowych płacących wielotysięczne mandaty

~WkurzonyNaPis (31.174. * .97) 15.01.2022 01:12
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@ puchacz
To pisowcy powinni płacić podatek od głupoty - za ich nieudolne rządy i doprowadzenie do ruiny. A sposób pomiaru za pomocą aktualnych wideorejestratorów powinien być NIELEGALNY. Owszem, jest mierzona prędkośc radiowozu, ale odległość jest mierzona NA OKO (co jeśli policjant ma wadę wzroku, zeza?). KAŻDY pojazd z wideorejestratorem POWINIEN MIEĆ LASEROWY MIERNIK odległości - przy czym pomiar NIE powinien być prowadzony na odległościach większych niż 50m i trwać nie mniej niż 10 sek (przy różnicy odległości maksimum 0,5 m). Bo teraz jest MASOWE WYŁUDZANIE kasy - myśmy (policjanci) MUSIELI jechać 102 km/h żeby dogonić pana jadącego 49 km/h - więc PAN PRZEKROCZYŁ prędkość o 53 km/h. I cyk, mandacik, zabranie PJ. Wpisz na YT "policja wyłudza mandat" - to zobaczysz jak OKRADAJĄ kierowców. Warto mieć kamerkę...

puchacz 13.01.2022 02:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mandat za wykroczenie drogowe to rodzaj podatku od głupoty. Im wyższy mandat tym większa głupota kierowcy. Teraz oporni na wiedzę i wrażliwi na niektóre słowa zrozumieli? Prościej nie można.

~do_sowy_Z_ma_na_imię (5.184. * .15) 10.01.2022 19:38
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nigdy nie nazywaj kogoś głupcem tylko dlatego, że nie zrozumiałeś jego myśli; skoro nie zrozumiałeś, to może ty jesteś głupcem ?

puchacz 10.01.2022 19:30
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Pokaż więcej