Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Praca w upały. Czy można liczyć na krótszy dzień pracy?

utworzone przez | lip 8, 2021 | Newsy z rynku pracy

Nastał czas upałów. Od kilku dni temperatura oscyluje w okolicach 28-33 stopni Celsjusza. Praca w takich warunkach może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czy w związku z tym można liczyć na krótszy dzień pracy? Jakie ma obowiązki nasz pracodawca?

Główny Inspektor Pracy zaleca otoczenie szczególną troską kobiet w ciąży oraz karmiących matek. Chociaż nie wszystkie zalecenia, jak dbać o pracowników w czasie upałów, są ujęte w przepisach, pracodawca może wyjść z własną inicjatywą i zatroszczyć się o ich komfort pracy. Po pierwsze, może skracać czas pracy w upalne dni. Jest to szczególnie zalecane w przypadku osób, które pracują powyżej ośmiu godzin dziennie. Po drugie, warto wprowadzić pracę w trybie rotacyjnym. Po trzecie, pracownicy z pewnością docenią wprowadzenie dodatkowych przerw od pracy w trakcie upałów, tak aby osoby zatrudnione były w stanie ochłodzić się i odpocząć. Po czwarte, dobrym rozwiązaniem może być wydłużenie przerw, co sprzyja regeneracji. Pracodawca powinien pamiętać jednak, aby wprowadzone przez niego udogodnienia nie przekładały się na niższe zarobki pracowników.

Praca w upały a przepisy BHP?

Upały są niebezpieczne zarówno dla osób pracujących w biurze, halach, jak i na dworze. Przepisy BHP narzucają na pracodawcę dodatkowe obowiązki, gdy temperatura osiąga co najmniej 25°C. Wówczas musi on zagwarantować pracownikom odpowiednie warunki pracy niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa. Główny Inspektor Pracy zaleca otoczenie szczególną troską kobiet w ciąży oraz karmiących matek. Chociaż nie wszystkie zalecenia odnośnie pracy w czasie upałów, są ujęte w przepisach, pracodawca może wyjść z własną inicjatywą i zatroszczyć się o komfort pracy swoich pracowników.

Możliwe jest skrócenie dnia pracy. Pracodawca ma prawo skrócić ośmiogodzinny dzień pracy, jednak nie jest to jego obowiązkiem nałożonym przez przepisy. Jeśli pracodawca się na to zgodzi, pracownikowi i tak przysługuje 100 procent wynagrodzenia za dany dzień.

Można także wprowadzić pracę w trybie rotacyjnym lub wprowadzić dodatkowe przerwy od pracy, tak aby osoby zatrudnione były w stanie ochłodzić się i odpocząć. Dobrym rozwiązaniem może być też wydłużenie przerw, co sprzyja regeneracji.

Obowiązki pracodawcy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom darmowych zimnych napoi. Obowiązuje to przy temperaturze co najmniej 25°C dla pracowników pracujących w terenie oraz 28°C dla dla pracowników pracujących w pomieszczeniu. Warto dodać, że woda musi znajdować się w promieniu 75 m od stanowiska pracy. Może to być woda butelkowana czy z dystrybutora. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku pracodawca może zostać ukarany grzywną od 1000 do 30 000 zł.

– Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych – przypomina Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Praca na otwartej przestrzeni

Pracownicy wykonujący prace brudzące na otwartej przestrzeni, np. prace na budowie, muszą także mieć zapewnioną wodę co celów higienicznych. W przypadku braku bieżącej wody musi to być co najmniej 90 litrów na dzień na każdego pracownika.

Jeżeli praca jest wykonywana w miejscu, gdzie temperatura powietrza cały czas przewyższa 30 st. C, np. w hucie, pracodawca powinien też udostępnić pracownikom klimatyzowane pomieszczenie do odpoczynku. Jeżeli temperatura przekracza 30 st. C, a wilgotność w pomieszczeniu przewyższa 65 proc., pracownicy młodociani w ogóle nie mogą w nim pracować.

Warto zachęcać takich pracowników do noszenia przewiewnych ubrań i nakrycia głowy, co stanowi dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Jeśli to możliwe, warto umożliwić im pracę w godzinach, gdy temperatura jest niższa.

Upały w biurze

Jeżeli pracownicy wykonują pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i odgrzybianiu urządzeń klimatyzacyjnych. Niestety w praktyce nie wszystkie firmy pilnują, aby stosowane przez nie klimatyzatory były w zadowalającym stanie technicznym, co może prowadzić do ich uszkodzenia, a nawet zalania biura. Urządzenia wentylacyjne także powinny być sprawne i odpowiednio oczyszczone.

Klimatyzacja i wentylacja w zakładach pracy nie powinna powodować przeciągów, ani prowadzić do wyziębienia pomieszczeń. Należy także zadbać o to, aby strumień powietrza nie padał bezpośrednio na osoby przebywające w biurze czy magazynie.

Dodatkowo pracodawca powinien dopilnować, aby okna w pomieszczeniach, gdzie jest wykonywana praca, były zabezpieczone przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Najprostszym rozwiązaniem będzie montaż rolet lub żaluzji. Za zmuszanie pracowników do pracy w nieodpowiednich warunkach pracodawcy grozi do 30 tys. zł.

Materiał źródłowy: https://nowosci.com.pl/praca-w-upaly-sprawdz-jakie-prawa-ma-pracownik-i-co-musi-zapewnic-pracodawca/ga/c10-14193733/zd/36449683

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie