Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Matury wypadły lepiej niż w województwie i kraju, ale gorzej niż w zeszłym roku

19.08.2020 07:00 | 0 komentarzy | juk

Tegoroczne egzaminy dojrzałości przebiegały w cieniu koronawirusa. Z powodu epidemii odbywały się one w ścisłym reżimie sanitarnym. Jak sytuacja epidemiologiczna i wynikające z niej obostrzenia i ograniczenia wpłynęły na wyniki maturzystów?

Matury wypadły lepiej niż w województwie i kraju, ale gorzej niż w zeszłym roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Po raz pierwszy w historii zorganizowano je w czerwcu, a nie jak to zawsze miało miejsce w maju. Mowa o egzaminach dojrzałości, które ze względu na trwającą epidemię koronawirusa przebiegały w wyjątkowy sposób. – Czekanie na wpuszczenie do sal, pilnowanie przez nauczycieli odpowiedniego odstępu między nami i ciągłe „odkażanie się” dokładały zmartwień i wprawiały w dyskomfort – mówiła nam po zakończeniu egzaminów Natalia, tegoroczna maturzystka i absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała już informacje dotyczące wyników egzaminów maturalnych w powiatach i gminach oraz szkołach województwa śląskiego. Czy uczniowie z powiatu wodzisławskiego mogą być zadowoleni z uzyskanych rezultatów?

Wyniki lepsze niż w województwie i kraju

Średni poziom zdawalności egzaminu maturalnego w skali kraju wyniósł 74% – 16% nie poradziło sobie z matematyką, a 6% z polskim. Taki sam wynik uzyskali maturzyści z województwa śląskiego. – Tymczasem odsetek sukcesów maturalnych w powiecie wodzisławskim osiągnął poziom 79,5% – mówi Wojciech Raczkowski, kierownik biura komunikacji społecznej i informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Mimo wszystko warto zauważyć, że jest to gorszy wynik niż sprzed roku. Wówczas prawie 81% absolwentów szkół średnich z naszego regionu zdało matury. Najlepiej z minionym egzaminem poradzili sobie abiturienci liceów ogólnokształcących. Poziom zdawalności w Polsce i w województwie śląskim w tej grupie był podobny i wyniósł około 81,1%. Tymczasem w liceach ogólnokształcących powiatu wodzisławskiego odsetek sukcesów wyniósł 86,6%. – W odniesieniu do danych ogólnopolskich i wojewódzkich świetny wynik zanotowali również abiturienci techników z terenu powiatu. Tu poziom zdawalności matury osiągnął 74,4%. Dla porównania w Polsce – 62,2%, a w województwie śląskim – 64% – zauważa Raczkowski.

Licea w czołówce, technika nie gorsze

Do tegorocznych egzaminów dojrzałości przystąpiło 889 maturzystów z powiatu wodzisławskiego – 462 osób z liceów ogólnokształcących i 427 z techników. Pośród szkół powiatu wodzisławskiego prym pod względem wyników tegorocznej matury wiedzie I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl., które może się pochwalić aż 93,18% sukcesów. Na drugim miejscu uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. J. Tischnera (89,13%). Nieco słabiej matura wypadła w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Na 68 maturzystów zdały 42 osoby.

Wśród szkół zawodowych najlepiej wypadło Liceum Plastyczne w Wodzisławiu Śl. (88,89%) i Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. (83,51%). Z wynikiem 72,82% na podium uplasował się również wodzisławski „Ekonomik”. Ponad 60% abiturientów zdało również maturę w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach (61,9%) i Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. (60,76%).

(juk)