Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Myśliwi wypuścili na wolność bażanty. Chcą przywrócić kuropatwy

W poniedziałek 1 czerwca członkowie Koła Łowieckiego "Róg" wypuścili w szesciu miejscach powiatu wodzisławskiego 120 sztuk bażanta. Ptaki zostały zakupione Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Mosznej, należącym do Polskiego Związku Łowieckiego. Tam zostaną również zakupione kuropatwy, które koło zamierza wypuścić na wolność w sierpniu tego roku. 

Myśliwi wypuścili na wolność bażanty. Chcą przywrócić kuropatwy
Fot. Robert Kruszyk

Bażanty zostały wypuszczone na bełskich stawach koło Rogowa, w Gorzycach obok starego parku przy DPS-ie, w Kokszycach przy dawnym szybie wentylacyjnym, przy starym młynie w Łaziskach, na Olszenicy przy starym PGR i w Turzy.

Dlaczego konieczne jest uzupełnianie populcji tego, wydawałoby się pospolitego w naszym regionie ptaka? Franciszek Lichtorowicz z KŁ "Róg" wyjaśnia, że bażant jest gatunkiem w Polsce introdukowanym. Trafił do naszego kraju w XVII w. Obecnie w powiecie wodzisławskim konieczne jest uzupełnianie jego populacji. - Gdybyśmy go nie uzupełniali, to bardzo szybko by go ubywało. Z naszych obserwacji wynika, że na 100 wypuszczonych bażantów, rok na wolności przeżywa około 10%, choć są też opinie, że gdzie indziej może to być do 20% wypuszczonych bażantów - mówi Lichtorowicz. Jak dodaje, o liczebności populacji bażanta w dużej mierze decyduje sama przyroda. Chętnie polują na niego drapieżniki np. lisy, jenoty a także drapieżniki latające, takie jak jastrzębie czy myszołowy. - Ten rok jest dla bażanta trudny również ze względu na przemakanie jego gniazd - mówi Lichtorowicz, przypominając, że bażanty gniazdują na ziemi. 

Koło zakupiło i wypuściło na wolność 120 bażantów, w stosunku 4 kury na 1 koguta. Jeden ptak kosztował 20 zł. - Co roku kupujemy i wypuszczamy na wolność minimum 100 sztuk - mówi Lichtorowicz. 

Bażant jest zwierzęciem łownym. W Polsce okres łowny na koguty przypada od 1 października do końca lutego, a na kury od 1 października do końca stycznia. Na kury polować można wyłącznie na terenach Ośrodków Hodowli Zwierzyny.

Co ciekawe Koło Łowieckie "Róg" planuje w tym roku wypuścić na wolność również kuropatwy. - Obecnie te ptaki są na terenie powiatu wodzisławskiego nieobecne. Dlatego chcemy rozpocząć ich introdukcję w naszym powiecie. W sierpniu zamierzamy kupić i wypuścić na wolność 100 tych ptaków - mówi Lichtorowicz. Dlaczego kuropatwa w naszym powiecie zniknęła? - Bo człowiek zmienił środowisko. Kiedyś uprawy były drobne i różnorodne, były miedze między polami uprawnymi, które sa naturalnymi siedliskami kuropatw. Mimo to uważam, że kuropatwa ma szansę utrzymać się w naszym powiecie, dlatego chcemy by znów się tu pojawiła. Zresztą w z ubiegłym roku wypuściliśmy 100 sztuk i udało nam się kilka par z ubiegłego roku już zaobserwować - mówi Lichtorowicz. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].