Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Myśliwi wypuścili na wolność bażanty. Chcą przywrócić kuropatwy

07.06.2020 17:30 | 0 komentarzy | art

W poniedziałek 1 czerwca członkowie Koła Łowieckiego "Róg" wypuścili w szesciu miejscach powiatu wodzisławskiego 120 sztuk bażanta. Ptaki zostały zakupione Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Mosznej, należącym do Polskiego Związku Łowieckiego. Tam zostaną również zakupione kuropatwy, które koło zamierza wypuścić na wolność w sierpniu tego roku. 

Myśliwi wypuścili na wolność bażanty. Chcą przywrócić kuropatwy
Fot. Robert Kruszyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bażanty zostały wypuszczone na bełskich stawach koło Rogowa, w Gorzycach obok starego parku przy DPS-ie, w Kokszycach przy dawnym szybie wentylacyjnym, przy starym młynie w Łaziskach, na Olszenicy przy starym PGR i w Turzy.

Dlaczego konieczne jest uzupełnianie populcji tego, wydawałoby się pospolitego w naszym regionie ptaka? Franciszek Lichtorowicz z KŁ "Róg" wyjaśnia, że bażant jest gatunkiem w Polsce introdukowanym. Trafił do naszego kraju w XVII w. Obecnie w powiecie wodzisławskim konieczne jest uzupełnianie jego populacji. - Gdybyśmy go nie uzupełniali, to bardzo szybko by go ubywało. Z naszych obserwacji wynika, że na 100 wypuszczonych bażantów, rok na wolności przeżywa około 10%, choć są też opinie, że gdzie indziej może to być do 20% wypuszczonych bażantów - mówi Lichtorowicz. Jak dodaje, o liczebności populacji bażanta w dużej mierze decyduje sama przyroda. Chętnie polują na niego drapieżniki np. lisy, jenoty a także drapieżniki latające, takie jak jastrzębie czy myszołowy. - Ten rok jest dla bażanta trudny również ze względu na przemakanie jego gniazd - mówi Lichtorowicz, przypominając, że bażanty gniazdują na ziemi. 

Koło zakupiło i wypuściło na wolność 120 bażantów, w stosunku 4 kury na 1 koguta. Jeden ptak kosztował 20 zł. - Co roku kupujemy i wypuszczamy na wolność minimum 100 sztuk - mówi Lichtorowicz. 

Bażant jest zwierzęciem łownym. W Polsce okres łowny na koguty przypada od 1 października do końca lutego, a na kury od 1 października do końca stycznia. Na kury polować można wyłącznie na terenach Ośrodków Hodowli Zwierzyny.

Co ciekawe Koło Łowieckie "Róg" planuje w tym roku wypuścić na wolność również kuropatwy. - Obecnie te ptaki są na terenie powiatu wodzisławskiego nieobecne. Dlatego chcemy rozpocząć ich introdukcję w naszym powiecie. W sierpniu zamierzamy kupić i wypuścić na wolność 100 tych ptaków - mówi Lichtorowicz. Dlaczego kuropatwa w naszym powiecie zniknęła? - Bo człowiek zmienił środowisko. Kiedyś uprawy były drobne i różnorodne, były miedze między polami uprawnymi, które sa naturalnymi siedliskami kuropatw. Mimo to uważam, że kuropatwa ma szansę utrzymać się w naszym powiecie, dlatego chcemy by znów się tu pojawiła. Zresztą w z ubiegłym roku wypuściliśmy 100 sztuk i udało nam się kilka par z ubiegłego roku już zaobserwować - mówi Lichtorowicz.