Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Raciborski PKS testuje nowe autobusy

04.09.2019 13:48 | 0 komentarzy | d

Od 27 sierpnia do 10 września na drogach powiatu raciborskiego i wodzisławskiego będzie można spotkać testowe autobusy Karsan Atak oraz Isuzu Novocity Life.

Raciborski PKS testuje nowe autobusy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje Prezes Zarządu PKS - Damian Knura - oba autobusiki mają po 8 metrów długości, są klimatyzowane, a na pokład mogą zabrać prawie 60 pasażerów, z czego 25 na miejscach siedzących. Sprowadzone na testy autobusy napędzane są 4,5 litrowym silnikiem Iveco spełniającym najwyższe normy emisji spalin Euro 6 oraz posiadają automatyczne skrzynie biegów.

- Testowane midibusy wyróżniają się układem drzwi 1-2-0. Pośrodku pojazdu znajduje się niskopodłogowa platforma zapewniająca bezpośredni dostęp do miejsca dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub dla osób podróżujących z dzieckiem w wózku. Należy podkreślić, że aż prawie połowa foteli jest dostępnych z niskiej podłogi, co ułatwia korzystanie z autobusów osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Pojazdy wyposażone są w funkcję „przyklęku nadwozia” (obniżanie autobusu przy wsiadaniu i wysiadaniu pasażerów do poziomu 10-15 centymetrów), klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i elektroniczne tablice kierunkowe. Testowane autobusy są bardzo przyzwoicie wyposażone, do tego niewątpliwym ich atutem jest duży udział niskiej podłogi – podkreśla prezes zarządu.

Testy autobusów odbywają się w normalnym ruchu pasażerskim, a ich celem będzie określenie parametrów eksploatacyjnych (spalanie paliwa oraz funkcjonalność) w ramach specyfiki komunikacji na terenie obsługiwanym przez raciborski PKS.

Ponadto od 9 sierpnia raciborski PKS posiada w swojej flocie fabrycznie nowy autobus Mercedes Sprinter 519. Nowy Sprinter to autobus w wersji o pojemności 24 miejsc siedzących i posiada wyposażenie w standardzie VIP, co czyni go w taborze PKS najnowocześniejszym i najciekawszym pojazdem. Pojazd ten jest wykorzystywany głównie do obsługi dalekobieżnego połączenia relacji Racibórz – Kraków oraz przewozów okazjonalnych, ale również pojawia się na lokalnych raciborskich trasach.

Prowadzone testy autobusów mają na celu wyłonienie marki pojazdów, która w najbliższym czasie zastąpi wysłużone już autobusy klasy midi tj. Autosan Solina i Autosan A0909.

Dodatkowo już w październiku do PKS-u trafią pierwsze 4 autobusy zakupione w ramach projektu pn. „Wymiana części taboru poprzez zakup niskoemisyjnych autobusów komunikacji publicznej w powiecie raciborskim” dofinansowanego z RPO WSL 2014-2020. Pojazdy spełniają normę Euro 6 w zakresie emisji spalin i hałasu. Będą obsługiwać 14 linii na terenie całego powiatu raciborskiego. Dodatkowo w ramach projektu w pojazdach zostaną zainstalowane Systemy Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (m.in. system monitoringu wnętrza autobusu, monitoring gps, infrastruktura dla osób z niepełnosprawnościami – np. oznakowanie w jęz. Braille’a), które zapewnią szybką informację pasażerom oraz wspomogą proces zarządzania taborem w efektywny sposób.

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. (d)