Polityka
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poseł Adam Gawęda o reparacjach: "To nie jest jakaś tam fanaberia" [WYWIAD]

Poseł PiS Adam Gawęda zabiera głos w sprawie reparacji. W rozmowie z nami zwraca uwagę, że do tej pory różnego rodzaju odszkodowania za zbrodnie i straty popełnione przez Niemcy uzyskało 70 państw, ale nie ma wśród nich Polski.

Poseł Adam Gawęda o reparacjach: "To nie jest jakaś tam fanaberia" [WYWIAD]
- Zadośćuczynienie, którego się domagamy, powinno być wyrazem moralnej i historycznej odpowiedzialności państwa niemieckiego - uważa poseł Adam Gawęda.

Co Pan myśli o otrzymaniu przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec?

- W moim przekonaniu sprawa reparacji nie jest zamknięta. Zadośćuczynienie, którego się domagamy, powinno być wyrazem moralnej i historycznej odpowiedzialności państwa niemieckiego, za zbrodnie i okrucieństwa popełnione przez hitlerowskie Niemcy na polskich obywatelach, zrujnowanie naszej gospodarki oraz o czym często zapominamy doprowadzenie w konsekwencji do utraty przez Polskę niepodległości.

Polska domaga się 6 bilionów 220 mld złotych. To fanaberia czy patriotyczny obowiązek?

- Dokładne szacunki naszych strat, o ile oczywiście w ogóle da się przełożyć ten ogrom krzywdy i ludzkiego cierpienia na pieniądze, są powszechnie znane, więc zwróciłbym uwagę tylko na dwa istotne aspekty, dość często pomijane w dyskusjach, jakie się rozpoczęły. Po pierwsze, domaganie się reparacji to nie jest jakaś tam polska fanaberia, której nikt na świecie nie rozumie. Przeciwnie, to nasz patriotyczny obowiązek i zobowiązanie wobec Polaków, którzy mogliby dziś być w o wiele lepszej sytuacji, gdyby nie tragedia II wojny. I nasze stanowisko, a także moralne i faktyczne prawo do zadośćuczynienia jest rozumiane przez wiele ważnych środowiska w Europie, a nawet w samych Niemczech. Można wspomnieć, chociażby opublikowane ostatnio stanowisko niemieckiego historyka - Karla Heinza Rotha, który wskazuje, że polski raport jest „metodologicznie świetny, dobrze i systematycznie przygotowany, przekonujący w swoich analizach”. Jego zdaniem oszacowanie wartości poniesionych przez Polskę strat demograficznych, spowodowanych przez niemiecką okupację Polski, a także szkód materialnych, ekonomicznych i kulturowych jest „prawidłowe i umiarkowane”. Druga sprawa, to pochopne, a czasem wręcz bezzasadne kwestionowanie naszego domagania się reparacji na gruncie przepisów prawa. Zasadniczą częścią rozwiązań prawnych przyjętych po II wojnie światowej są Uchwały Poczdamskie z 2 sierpnia 1945 roku, nakładające na pokonane Niemcy obowiązek reparacji wojennych, przy czym kwoty należne państwom zachodnim miały być spłacone z zachodnich stref okupacyjnych, należne zaś Polsce z reparacji należnych Związkowi Radzieckiemu. Co do realizacji reparacji wojennych alianci zachodni, nie czekając na zawarcie traktatu pokojowego z przyszłym państwem niemieckim, przejęli majątki znajdujące się na obszarze byłej Rzeszy Niemieckiej. Podkreślić należy fakt, że Uchwały Poczdamskie nie precyzowały sposobu realizacji polskich reparacji, a Polska nie była stroną tych Uchwał. Analizując późniejsze porozumienia, z 1970 r. (negocjacje polsko-niemieckie dotyczące granicy - przyp. red) czy 1990 r. (Konferencja 2+4, podpisany polsko-niemiecki traktat graniczny - przyp. red) – nie dotyczył kwestii należnych Polsce reparacji czy odszkodowań za II wojnę światową.

Strona Niemiec podnosi, że Polska zrzekła się praw do reparacji. Co Pan o tym sądzi?

- Analizując argumenty, podnoszone przez stronę niemiecką o rzekomym zrzeczeniu się praw do reparacji przez powojenny komunistyczny rząd zauważyć należy, że dokument podpisany przez Bieruta w żaden sposób nie został prawnie przyjęty, a jego istnienie jest mało prawdopodobne, gdyż nie został nigdy opublikowany w żadnym polskim dzienniku urzędowym. Wiele wskazuje zatem na to, że owo posiedzenie Rady Ministrów, na którym podjęto „uchwałę”, faktycznie się nie odbyło. Zgodnie z przyjętą w 1952 r. konstytucją PRL ówczesna Rada Ministrów nie miała uprawnień do tego typu działań. Zrzeczenia powinna dokonać Rada Państwa lub Sejm, a te nie wydały żadnego takiego postanowienia. Jedynym „dowodem”, że 24 sierpnia 1953 r. Polska zrzekła się reparacji, jest notatka prasowa, zamieszczona w „Trybunie Ludu”. I najważniejszy argument wskazujący na fakt, iż po roku 1945 do żadnych kwestii rozliczeń a tym samym zamknięcia spraw odszkodowawczych nie doszło. Polska nie była wówczas wolnym państwem, więc wszystkie decyzje Bieruta, nie były decyzjami reprezentującymi Polskę, a zatem w świetle prawa międzynarodowego nie mają mocy wiążącej. Podkreśla to prof. Sandorski, wskazując, że owa „uchwała” była podjęta pod przymusem ZSRR, jest więc nieważna ab initio.

A nie jest już za późno na otrzymanie rekompensaty?

- 70 państw otrzymało od Niemiec rekompensatę w różnym wymiarze i w różnej wysokości za straty wojenne w wyniku niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej. Polski wśród tych państw nie ma. Ale jeszcze nie jest za późno. Poprzez swoje działania komisja ekspertów stworzyła solidną podstawę do odpowiednich negocjacji rządowych - podkreślił prof. Roth. „Myślę, że to ważne, że polski rząd wzywa teraz oficjalnie Berlin do negocjacji, nawet jeśli można się spodziewać odmowy. Następnym krokiem polskiego rządu powinno być wystąpienie z roszczeniami odszkodowawczymi przeciwko Niemcom do ONZ, tak jak zrobiono to w 1969 roku, a także skontaktowanie się z Parlamentem UE, Komisją UE i Komisją Arbitrażową OBWE”.

Zobacz także: Niemieckie reparacje dla Polski. Zasłona dymna czy sprawiedliwość dziejowa? Komentują parlamentarzyści z naszego regionu

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

38 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Johann_Malenki (94.232. * .2) 06.10.2022 09:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jestem za 1000-krotnie !!! Oczywiście w połączeniu z przywróceniem granic z roku 1914 ! Jako Ślazak szczerze w tym kibicuję !!!

~Do_nizej (188.137. * .69) 05.10.2022 19:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I tą sciemę nagle zaczęła popierać platforma. Ciekawe dlaczego.

alexachililover 05.10.2022 17:17
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

A czy pis upomniał się o wrak? gdzie jest wrak, ja się pytam! ;-) Wice szef MSZ z PIS Jabłoński sam sobie odpowiedział" ani ja, ani moje dzieci reperacji nie zobaczą" Całe te reperacje to pisowska ściema dla ubogiego umysłowo ludu PIS.

~Do_nizej (5.173. * .146) 05.10.2022 13:55
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

pis ci je załatwi :)))))))))))))))
nie potrafią respiratorów czy węgla załatwić ale reparacje załatwią :)))))))))))
Idz się chłopie przewietrz tak ambitnie!

~do_nizej (188.137. * .26) 05.10.2022 13:49
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie. Winą Tuska (jedną z wielu) jest to że platforma nie załatwiła reparacji. Ba. Nawet im do głowy nie przyszło żeby się o nie upominać.

~Osiemgwiazdek (5.173. * .146) 05.10.2022 05:42
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Czy jak pis nie załatwi tych reparacji to tez będzie wina Tuska???

~antypis (212.95. * .110) 01.10.2022 22:13
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Stopnierobom (87.101. * .96) 01.10.2022 20:07
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Gawęda niech się roboty chwyci a nie bić pianę

~piswon (212.95. * .110) 01.10.2022 17:01
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

elektryk 01.10.2022 12:47
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Myślę, że to właśnie pis powinien zapłacić reparacje Polakom za niszczenie kraju. Pis i jego członkowie powinni płacić ze swoich.

~Brawoty_nizej (5.173. * .201) 30.09.2022 05:59
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

No fakt Niemcy nam wszystkiego zazdroszczą poza tym mamy super rząd,wspaniałą telewizje publiczną, super służbę zdrowia jeszcze lepsze sądownictwo,najlepsze podręczniki do historii,rydzyka,przekop dla żaglówek,auta elektryczne,porty lotnicze,największą inflację,długi większe jak za Gierka to po co nam ta unia.

~takaprawda (188.137. * .69) 29.09.2022 22:50
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

"A gdzie to chcesz wyjść z tej unii do kogo?" To proste. Wyjdziemy tam skąd weszlismy.

~Matta (5.173. * .201) 29.09.2022 05:59
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Jak na razie to pis wszystkiego zakazuje a nie UE

Don_C 29.09.2022 00:24
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Kiedy było referendum głosowałem przeciwko UE. Okazuje się że miałem intuicję dobrą. Niedługo wszystkiego zakażą w UE.

~Do_nizej (5.173. * .201) 28.09.2022 14:57
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

A gdzie to chcesz wyjść z tej unii do kogo?

Oberwator_R 28.09.2022 13:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nie wiem czy typową. Zresztą mało mnie to interesuje. Liczę na to że zmiana sposobu postrzegania naszego członkostwa w unii u nas się zmieni o ile nie zmieni się sama unia. Historia - nawet ta najnowsza - pokazuje że ludzie poglądy zmieniają bardzo gwałtownie. N.p. jeszcze niedawno platforma uważała że sprawa reparacji od niemiec jest zamknięta a nagle zdanie zmieniła. Ja w kwestii eurokołchozu mam stałe. W kwestii reparacji zresztą też.

~jestemrad (188.137. * .64) 28.09.2022 12:26
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

@Oberwator_R no to reprezentujesz typową mniejszość! Trochę jak partia Gowina lub lgbt w Polsce bo tylko mniej niż 10% chciałoby opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej.

~Do_wnikliwy (5.173. * .201) 28.09.2022 10:31
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Mam do ciebie prośbę nie pisz już więcej bzdur albo przestań oglądać reżimową tvp
Kasta ……… tyś się powinien nazywać kasta :)))))))

Oberwator_R 28.09.2022 08:04
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

"Trzeba wyjść z unii ale tego nikt nie powie" Ja to już mówię od wielu lat. Ale nie, że trzeba wyjść tylko wy....alać w podskokach bo od samobójcy i komunisty należy się trzymać z daleka.

wnikliwy 28.09.2022 07:58
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Do osiemgwiazdek@ nie siedzą,bo zdążyli zmienić prawo i dużo ich przestępstw uległo przedawnieniu,kasta w sądach robi co może,aby tych zlodzieji chronić.

~Konfa (87.101. * .96) 28.09.2022 02:06
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Trzeba wyjść z unii ale tego nikt nie powie...na razie.

~Osiemgwiazdek (5.173. * .201) 27.09.2022 21:05
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Z dzisiaj;
"Kierowana przez Mariana Banasia Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę rządowy program dla górnictwa węgla kamiennego. W tym celu NIK skontrolował m.in. działania kierowanego przez Jacka Sasina Ministerstwa Aktywów Państwowych. Program został przygotowany nierzetelnie, a ponadto jego główny cel nie został dotychczas osiągnięty — wynika z najnowszego raportu NIK.
Jednocześnie istotnie wzrosło zadłużenie kopalń, z 7 mld zł w 2017 r. do 14 mld zł w 2020 r"

To kiedy te dostaniemy reparacje ???

~antypis (46.134. * .170) 27.09.2022 20:02
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Objektywny
a kiedy twój rząd wspomoże Polaków nie emerytów !!!!
"Polacy od tygodni czekają na węgiel. "Boję się, żeby nie było dużego mrozu i śniegu"
ci Polacy nie chcą kasy tylko możliwość zakupienia opału
kiedy jak myślisz ich wspomoże ????
i oni nie chcą kasy
a możliwość zakupu opału ???

~antypis (46.134. * .170) 27.09.2022 18:59
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Objektywny
po co rząd ma wspomagać emerytów i rencistów ????
przecież uczciwie zapracowali na swoją emeryturę
tak samo jak ty
i ta emerytura po latach uczciwej pracy powinna wystarczać na utrzymanie bez żadnych dodatków
to dlaczego nie starcza ??????
że emeryci dostają 13 i 14 ????
gdzie tu sens i logika

Objektywny 27.09.2022 18:37
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

( 46 .134. *.170) Oj tam, oj tam ,mogłeś lepiej nie odpisywać- gościu- a przynajmniej pomyśleć kogo jeszcze obrażasz i nazywasz menelem i nierobom , pewnie nie masz pojęcia kto to jest emeryt czy rencista których rząd wspomaga 13 i 14 , ci synku gratuluję zostania po latach pracy zamiast emerytem to ( menelem i nierobom ) ....... Pozdrawiam .


~Osiemgwiazdek (5.173. * .201) 27.09.2022 18:34
oceniono 7 razy
1
Zgłoś

pis to najgorsze co mogło nas spotkać wspomnicie wkrótce moje słowa

@wnikliwy skoro tyle nakradli to czemu nie siedzą ???
Tusk wg. reżimowej tvp jest sprawcą całego zła, dlaczego nie siedzi????

Dalej łykaj te farmazony

~do_niżej (46.134. * .170) 27.09.2022 17:43
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Objektywny
i zapamiętaj gościu
rozdawanie kasy to nie pomoc
jak piszesz przez poprzedni rząd nie rozdawał kasy

~do_niżej (46.134. * .170) 27.09.2022 17:37
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

czy uważasz że pomoc rodzinom w których nikt nie pracuje
jest uczciwa ?
dlaczego państwo wspomaga nierobów i meneli ?

Objektywny 27.09.2022 17:11
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

@antypis ....Czy potwierdzisz że poprzedni rząd dlatego nie rozdawał kasy ( czyli nie pomagał potrzebującym Polakom ) bo jej nie miał, co przyznał Vincent Rostowski— ( Pińydzy nie ma i nie będzie ) To gdzie były te pieniądze ????? Bo w Zakopanem - Nie ! - jak powiedział Tusk . To gdzie one były ???????????? ?????...

~piekło_już_czeka (46.134. * .170) 27.09.2022 16:43
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Zwolennik Pis to ktoś,
kto wysłuchał Prezesa
i UWIERZYŁ

Przeciwnik Pis to ktoś,
kto wysłuchał Prezesa
i ZROZUMIAŁ

Objektywny 27.09.2022 16:34
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Władimir —Widzę że najlepiej jest dla ciebie obwiniać wszystko i wszystkich byle nie prawdziwych winowajców, tylko dlaczego ? . A wiesz że w twoim komentarzu też słychać głośny śpiew z refrenem - by było jak było ?????????? .........

~antypis (46.134. * .194) 27.09.2022 16:27
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

wnikliwy
czy potwierdzisz że teraz rząd pod kierownictwem pisu nie rozdaje kasy za darmo ?
500 +
węgiel +
prąd +
13 i 14 emerytura

wnikliwy 27.09.2022 15:55
oceniono 4 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Osiemgwiazdek (5.173. * .201) 27.09.2022 14:30
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

A gdzie są pieniądze z kpo?
Teraz kiedy by się naprawdę przydały!

pis prostych rzeczy nie potrafi zrobić a za reparacje się zabiera …….. dobrze ze już w przyszłym roku nie będą rządzili !!!

~antypis (46.134. * .194) 27.09.2022 13:34
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

reparacje może się należą
jest tylko jeden warunek
jak Polska je otrzyma
nie może je dostać rząd pod władzami pisu
bo wszystko przepieprzą i rozdają na jakieś plusy
aby kupić sobie głosy w wyborach

~ad_vocem (89.25. * .182) 27.09.2022 13:30
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Kiedyś też byłem przeciw, ale teraz, kiedy wyszło jak nas Niemcy z Ruskimi do spółki robią w bambuko uważam, że temat trzeba podjąć. Poprzednie ekipy rządzące w Polsce mówiły o wielu sprawach, że się nie da, a jednak w wielu przypadkach się dało.

~fghj (46.223. * .213) 27.09.2022 12:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jeden Roth wiosny nie czyni - nawet gdyby naprawdę był historykiem, a nie lekarzem.
Z drugiej strony: jeżeli o reparacjach ma wypowiadać się Roth, to dlaczego nie spytać pani Steinbach, co o tym sądzi?

~Władimir (82.132. * .70) 27.09.2022 12:47
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Pan poseł Gawęda jak zwykle śpiewa tak, jak mu partyjna wierchuszka zagra. Przecież ten człowiek nigdy nie miał własnego zdania.
Jak już chcecie reparacji to powinniście się ich domagać od bankierów z New Yorku, bo to oni są odpowiedzialni za rozpętanie 2 wojny światowej i to bankierzy zrobili na wojnie geszeft stulecia