Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Salezjanki od 70 lat trwają w Pogrzebieniu

W pięknym pogrzebieńskim pałacu już 70 lat mieszkają salezjanki, które trafiły tam wraz ze znajdującymi się pod ich opieką dziećmi, zmuszone opuścić podwileński Laurów na Kresach Wschodnich. Przywiodła je Sługa Boża Laura Meozzi, pierwsza przełożona, zajmująca się sierotami i nazywana czule Mateczką. Włoszka została wybrana, by stanąć na czele pierwszych sióstr salezjanek posłanych do Polski. Dziś raz podjętą misję w Pogrzebieniu kontynuuje siostra dyrektor Teresa Czekała.

Salezjanki od 70 lat trwają w Pogrzebieniu

Jubileuszowe uroczystości, w rocznicę przybycia sióstr ze Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki do Pogrzebienia, zorganizowane na pałacowym dziedzińcu, zainaugurowała msza koncelebrowana. Kazanie wygłosił inspektor ks. Dariusz Bartocha SDB.

Pojawienie się sióstr w Pogrzebieniu przyrównał do wizyty Maryi u Elżbiety, do której ta wybrała się na spotkanie „z pośpiechem”. – 27 października 1945 r. siostry wraz z wychowankami opuszczają Laurów i udają się w pośpiechu, w drogę – przypomniał powojenną wyprawę w nieznane.

Poproszony o możliwość utworzenia w Pogrzebieniu nowicjatu, ks. inspektor Jan Ślusarczyk, 14 lutego 1946 r. wydzierżawił pałac siostrom salezjankom, jednocześnie darząc je wielką sympatią i życzliwością. Matka Laura przyjeżdża do Pogrzebienia 7 czerwca 1946 r., aby zostać tam już na zawsze.

– Tak rozpoczyna się przebogata historia tego domu. Myślę, że na podstawie związanych z nim wydarzeń dziejowych można przedstawić całą duchowość salezjańską i wszystko to, co nazywamy pedagogią salezjańską. W tym domy chyba było wszystko: przedszkole, ochronka, oratorium młodzieżowe, szkoła zawodowa z kursami krawieckimi, ale też śpiew, muzyka, teatr, pracownia malarska, wycieczki, przechadzki, festyny. Trwała współpraca z dorosłymi, katecheza i posługa w parafii, troska o ubogich, praca w ogrodzie, punkt medyczny, był też dom formacyjny na różnych poziomach z akademickimi wykładami, a także troska o kształtowanie pokoleń oraz o tych, którzy byli już zaawansowani w swoim życiu zakonnym. Był też dom rekolekcyjny dla sióstr z całej Polski i wreszcie była siedziba inspektorii. W centrum choć trochę na uboczu, zapadały najważniejsze decyzje oraz przyjmowało wielu zacnych gości, których lista jest w kronikach – wyliczał ks. Dariusz Bartocha.

Jednocześnie przestrzegał: – Wszystkim nam grozi – w pewnym zachwycie nad historią – nostalgia, która zamyka oczy na jutro, ale ten dom nie widział jeszcze wszystkiego, nie kończy się jego historia. Mówimy raptem o rocznicy 70-lecia, a chcemy poczekać na kolejne jubileusze, jest na to jeszcze czas.

.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].