Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Patrol

Narkotyki i włamania - zmory ziemi raciborskiej

18.04.2014 11:30 | 2 komentarze | ma.w

Niepokojące dane z policyjnych raportów. Złodzieje kradną na potęgę. Kradzieży i włamań przybyło w ciągu roku aż o 123%. Policja dwoi się i troi by zwalczać złodziejaszków i choć średnią wojewódzką przebija o 10% to wciąż za mało.

Narkotyki i włamania - zmory ziemi raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wzrasta przestępczość narkotykowa – w ciągu roku w komendzie zabezpieczono 170 gram marihuany i 70 gram amfetaminy. Narkomania jest plagą wśród nieletnich – ci popełnili aż 78 związanych z nią przestępstw. Na ziemi raciborskiej szerzy się też korpupcja i przybywa cyberprzestępców, a pod względem przestępczości gospodarczej Racibórz jest w śląskiej czołówce.

Powiatowa mapa przestępczości. Gdzie jest niebezpiecznie, a gdzie spokojnie?

Raciborska policja odnotowała wzrost dynamiki w jednej z najbardziej negatywnie odczuwalnych kategorii przestępstw – kradzieżach z włamaniem. – Chyba każdy miał ostatnio wśród rodziny, znajomych czy sąsiadów osobę pokrzywdzoną jakimś włamaniem – twierdzą w raciborskiej komendzie gdzie sporządzono raport dot. przestępczości.

Łupem złodziei padają zwykle drobne przedmioty, o niewielkiej wartości, ale zjawisko jest negatywnie oceniane społecznie i walka z nim jest priorytetem dla policji. Łapanie złodziei wpływa znacząco na ocenę skuteczności jej działań.

W ubiegłym roku dynamika przestępstw kradzieży z włamaniem wyniosła 123,4% (244 zdarzenia w 2012 r. do 301 zdarzeń w 2013 r.). Funkcjonariusze chwalą się wysoką wykrywalnością przestępstw z tej kategorii. Wynosi 40% – przy średniej wojewódzkiej na poziomie 29%. W równie dotkliwej społecznie kategorii – kradzież – raciborscy stróże prawa wykazują 40% wykrywalność (wyższą o prawie 9 punktów procentowych od średniej wojewódzkiej).

Inna kategoria przestępstw, w której odnotowuje się ciągły wzrost to przestępczość narkotykowa. Poprzedni rok zakończno 70 wszczętymi postępowaniami (o 5 więcej niż w roku 2012)  i 161 wykrytymi przestępstwami.  Podczas działań policjanci zabezpieczyli prawie 170 gram marihuany i 70 gram amfetaminy, a także takie narkotyki jak polską heroinę, heroinę i metaamfetaminę. Najczęstsze przestępstwa popełniane przez nieletnich to te wynikające z ustawy o narkomanii, jest ich 78 (rozbojów i wymuszeń było w tej kategorii 19, a kradzieży 13).

Rosną statystyki cyberprzestępczości. Komenda w Raciborzu prowadziła 10 spraw, w których działano za pośrednictwem internetu. Odnotowano 104 zgłoszenia pokrzywdzonych o oszustwach dokonanych poprzez strony internetowe. Najczęściej celem ataku sprawców były oszczędności pokrzywdzonych zgromadzone na rachunkach bankowych on-line (pięć spraw) oraz przejęcie dostępu do kont na portalach aukcyjnych i społecznościowych (po dwa postępowania). Internet był także wykorzystywany do kierowania gróźb karalnych i nawoływania do popełnienia przestępstw.

Pełne ręce roboty ma wydział do walki z przestępczością gospodarczą. W tym zakresie wszczęto 185 postępowań (154 w 2012 roku). Wskaźnik dynamiki wyniósł 120,1% i należy do najwyższych w województwie śląskim. W roku 2013 wykrywalność przestępstw gospodarczych wyniosła 95,9%. Wszczęto 12 postępowań korupcyjnych (wraz z przekroczeniem uprawnień przez funkcjonariusza publicznego ). To 7 spraw więcej, aniżeli w roku 2012.

Jak ocenia poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu raciborskiego jego starosta? – Raporty służb świadczą o tym, że stan bezpieczeństwa nie pogarsza się w ostatnich latach. Wzmożone działania policji niektórzy uznają za uciążliwe, jak np. regularne kontrole trzeźwości na drogach, ale chodzi o dobro nas wszystkich, czyli eliminowanie z ruchu pijanych kierowców. Wzrastająca liczba małych przestępstw jest niepokojąca. Niska wykrywalność burzy poczucie spokoju. Potrzeba większej aktywności społeczeństwa i jego obywatelskiej postawy. Nie można wahać się przed telefonem na 997 gdy widzi się coś złego. Bez wsparcia mieszkańców policja ma mniejsze szanse na skuteczną interwencję – mówi Adam Hajduk.

ma.wRacibórz
Zatrzymania na gorącym uczynku (2013/2012)
Kradzieże z włamaniem 44/14
Kradzieże mienia 76/61

Krzyżanowice i Krzanowice
Zatrzymania na gorącym uczynku (2013/2012)
Kradzieże z włamaniem 7/0
Kradzieże mienia 6/1

Kuźnia Raciborska
Zatrzymania na gorącym uczynku (2013/2012)
Kradzieże z włamaniem 1/0
Kradzieże mienia 12/8