środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Patrol

28.08.2013 12:09 | 2 komentarze | acz

W ciągu dwóch lat budynki w których pracują policjanci mają się zmienić nie do poznania. Obskurne i zdewastowane komisariaty mają przejść kapitalny remont. Takie prace obiecano między inny policjantom z Gorzyc, Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowic. W kolejce do remontu czeka komisariat w Pszowie i rybnicka komenda policji.

Policjanci w regionie wypatrują budowlańców
Tak ma wyglądać wzorcowy budynek policji od środka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielkie zmiany w policji mają pochłonąć do 2015 roku miliard złotych. Po raz pierwszy w historii polska policja stawia jednak na wygląd. Jeszcze w maju rozstrzygnięto konkurs na nowe logo policji a w czerwcu na projekt nowoczesnej komendy. – Mieszkańcy powinni bez problemu identyfikować obiekty policyjne, stąd potrzeba realizacji programu – podkreślał wiceminister Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w MSW, podczas prezentacji nowego znaku graficznego dla Policji. Projekt znaku graficznego, nawiązuje do funkcjonującego w świadomości wzoru odznaki policyjnej, tzn. gwiazdy ośmioramiennej.  W tym roku Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach otrzymała na remonty ponad 4 miliony złotych. Z tych pieniędzy ma zostać zrealizowanych dwadzieścia zadań remontowych  z czego 9 to zadania kontynuowane.  W naszym regionie z tych pieniędzy sfinansowano modernizację wodzisławskiej komendy a dokładnie remont piwnic.

Zupełnie nowe zadanie to remont posterunków policji w Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowicach. Komenda wojewódzka chce wykonać niezbędną dokumentację i wykonać kompleksowy remont. Do listopada 2014 planowane jest wyremontowanie komisariatu w Kuźni Raciborskiej. Jego koszt to blisko 500 tysięcy złotych. W komisariacie pracuje ponad dwudziestu policjantów. – Na wyposażenie i sprzęt nie możemy narzekać. Cieszą nas plany remontowe, bo mury mają swoje lata i ewentualny remont z pewnością poprawi komfort pracy tutejszych policjantów – mówi Piotr Wądołowski, zastępca komendanta komisariatu w Kuźni Raciborskiej. O 100 tysięcy złotych więcej przeznaczono na remont komisariatu w Krzyżanowicach. Powstały już nowe garaże, jednak pilnego remontu wymagają instalacje w budynku. – Naszym największym zmartwieniem jest wilgoć i zalane piwnice. Regularnie zalewa nam piwnice i liczymy, że podczas remontu uda się to wyeliminować – mówi nam szef komisariatu Mirosław Mularski.

Na liście remontowej komendy wojewódzkiej jest również komisariat w Gorzycach. Jego koszt to 600 tysięcy złotych. Jak mówi komendant wodzisławskiej policji, sama wielkość komisariatu w Gorzycach jest wystarczająca jednak same warunki pracy bezwzględnie wymagają poprawy. – Podobnie jak w Pszowie, są to już bardzo stare budynki, w których do tej pory nie przeprowadzano kompleksowych remontów. Prace miały raczej charakter doraźny – mówi komendant Krzysztof Justyński. Policjanci z Pszowa na remont będą musieli jeszcze trochę poczekać. Remont przydałby się również w komisariatach w Rydułtowach oraz w Radlinie, jednak należą one do samorządu i policja nie może ich wyremontować. Wszystkie prace mają przebiegać w ramach tzw. standaryzacji komend, czyli w uproszczeniu nadaniu im podobnego wyglądu. – Komisariaty zyskają zbliżony do wzorcowego wygląd. Prace będą odbywać się na budynkach już istniejących dlatego nie da się idealnie odtworzyć założeń z projektu, ale na pewno będziemy do niego dążyć – mówi Krzysztof Justyński.

Robotnicy niedawno opuści również budynek samej komendy przy ulicy Kokoszyckiej, gdzie dokończono remont piwnic. – Zamknęliśmy pierwszy etap remontu, który był wręcz niezbędny aby wyprowadzić się z komendy przy ulicy 1 Maja. Chcieliśmy uzyskać maksymalną liczbę pomieszczeń na magazyny i archiwa. To był najbardziej pilny remont. Reszta budynku wymaga też prac remontowych – mówi szef wodzisławskich policjantów. W nowych pomieszczeniach mogą już zasiadać policjanci z komisariatu w Czerwionce-Leszczynach, który jeszcze do niedawna była najbardziej zaniedbanym obiektem w regionie. Teraz na remont czekają policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Takiego zadania póki co na próżno wypatrywać w planach komendy wojewódzkiej. – Nie mamy obecnie żadnych informacji na temat tego kiedy taki remont mógłby się zacząć – potwierdza w imieniu komendanta Bogusława Poloczek z KMP w Rybniku. Tu plany są ambitne i pochłoną z pewnością o wiele więcej środków niż remonty komisariatów. Jedna z koncepcji zakłada dobudowanie w komendzie nowego piętra.

Adrian Czarnota