Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Patrol

Wracają kontrole na granicach

30.05.2012 09:11 | 0 komentarzy | tora

Od 4 czerwca do 1 lipca przekraczający granice z Czechami, Słowacją, Litwą i Niemcami muszą się liczyć z kontrolą. Czasowe sprawdzanie osób przywrócił minister spraw wewnętrznych w związku z Euro 2012.

Wracają kontrole na granicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Decyzja ministra wiąże się również z zawężeniem przekraczania granic wyłącznie do wyznaczonych punktów. W powiecie wodzisławskim granice będzie można przekraczać na przejściach w Gołkowicach, Olzie, Gorzyczkach i Łaziskach. W powiecie raciborskim podróżnym udostępniono 13 przejść granicznych. Są to Chałupki, Nowe Chałupki (na drodze krajowej), Chałupki PKP, Chałupki – Šilhéřovice, Rudyszwałd, Tworków, Owsiszcze, Bolesław, Borucin, Krzanowice – Chuchelná, Krzanowice – Strahovice, Pietraszyn, Gródczanki. Wszystkie przejścia czynne będą całodobowo. Na lotniskach kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów strefy Schengen, a w portach morskich – uczestnicy wybranych rejsów promowych.

Pogranicznicy będą prowadzić kontrolę przy użyciu tzw. schengenbusów, czyli samochodów wyposażonych w sprzęt umożliwiający szybkie i dokładne sprawdzenie dokumentów osób i pojazdów. Działania kontrolne prowadzone będą inaczej, niż na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, np. polsko-białoruskiej. Będą to kontrole wyrywkowe, w wyznaczonych dniach i godzinach. Czyli nie zawsze strażnicy będą stacjonować na przejściach i nie każdego będą sprawdzać. Pogranicznicy pojawią się w danym punkcie w momencie, kiedy np. dostaną informację, że tam należy się spodziewać większej liczby przyjezdnych kibiców. - Zależy nam na tym, aby kontrole były prowadzone w sposób jak najmniej uciążliwy dla podróżnych, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch graniczny –  tłumaczy ppłk Cezary Zaborski, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

W zamyśle przywrócenie kontroli ma podnieść bezpieczeństwo w kraju podczas piłkarskich mistrzostw.  - To narzędzie dla straży granicznej. Umożliwia nam np. zawrócenie z granicy osoby, co do której będziemy mieli podstawy sądzić, że może stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego – dodaje rzecznik.