środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Patrol

Pogranicznicy zarekwirowali nielegalne papierosy i tytoń

01.12.2011 09:14 | 3 komentarze | e

Rybnik. Kolejne mocne uderzenie służb w handlarzy nielegalnymi wyrobami tytoniowymi. Zatrzymany posiadał ponad milion nielegalnych papierosów i prawie 700 kg nielegalnego tytoniu. 

Pogranicznicy zarekwirowali nielegalne papierosy i tytoń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wspólne działania funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu i Izby Celnej w Katowicach doprowadziły do zlikwidowania magazynu nielegalnych wyrobów tytoniowych, gdzie ujawniono i zatrzymano 1 125 600 sztuk papierosów (56 280 paczek) oraz 680 kg krajanki tytoniowej. 

Dotarcie do miejsca składowania nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz ich zatrzymanie, to efekt działań prowadzonych w Rybniku przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej. Magazyn znajdował się na terenie usytuowanej na uboczu prywatnej posesji. Papierosy i tytoń ujawniono w budowanym tam domu oraz w zaparkowanym samochodzie dostawczym. W niezamieszkanym budynku funkcjonariusze znaleźli 34 worki wypełnione krajanką tytoniową - łącznie 680 kg, oraz 6 340 paczek papierosów różnych marek. Kolejne 49 940 paczek papierosów znaleźli w stojącym w pobliżu domu samochodzie marki Fiat Ducato. Łącznie ujawnili 56 280 paczek papierosów (1 125 600 sztuk). Część z nich jest oznaczona ukraińskimi oraz białoruskimi znakami skarbowymi akcyzy i pochodzi prawdopodobnie z przemytu zza wschodniej granicy. Pozostałe paczki papierosów oraz tytoń nie posiadają żadnych znaków skarbowych akcyzy. Wartość ujawnionego i zatrzymanego nielegalnego towaru to ponad 700 000 złotych. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych należności celnych i podatkowych szacowane są na milion złotych.

Właścicielem posesji, gdzie magazynowano nielegalny towar jest 38-letnia mieszkanka powiatu gliwickiego, zatrzymywana już za posiadanie nielegalnych wyrobów akcyzowych. W kwietniu br. kobieta została zatrzymana przez straż graniczną, gdy wraz z inną osobą transportowała, ze wschodniej Polski na Śląsk, pochodzące z przemytu papierosy. W samochodach, którym jechali oraz w miejscu ich zamieszkania i znajdujących się tam innych pojazdach, znaleziono wtedy łącznie prawie 50 000 paczek papierosów oznaczonych ukraińską, białoruską, rosyjską i mołdawską akcyzą, a ponadto 80 kg krajanki tytoniowej.

Ujawnione w rybnickim magazynie papierosy i tytoń zabezpieczyli funkcjonariusze Izby Celnej w Katowicach, którzy prowadzić będą w tej sprawie dalsze czynności.

To kolejne mocne uderzenie w osoby, które z handlu nielegalnymi wyrobami akcyzowymi uczyniły sobie stałe źródło nielegalnego dochodu i kolejny magazyn ujawniony w tej części województwa śląskiego. Z takich magazynów, pełniących rolę hurtowni, nielegalne papierosy, tytoń czy alkohol trafiają do sprzedaży m.in. na śląskie targowiska i bazary. 

(ŚOSG)