Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szczątki trzech osób odnaleziono w czasie prac budowlanych w Żorach. Czynności na miejscu trwają

Szczątki prawdopodobnie radzieckich żołnierzy odkryto w czasie prac budowlanych. Na kości natrafiono w Żorach przy ulicy Dworcowej. Okazało się, że w bliskiej odległości znajduje się również amunicja i granat. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Szczątki trzech osób odnaleziono w czasie prac budowlanych w Żorach. Czynności na miejscu trwają
fot. KMP Żory

Co było przyczyną śmierci żołnierzy, których kości znaleziono w czasie prac budowlanych? Odpowiedź na to pytanie ma dać śledztwo prowadzone przez prokuraturę. Szczątki odkryto w miniony poniedziałek (21.11.), pracownicy firmy na miejsce wezwali policję. 

- Dyżurny komendy otrzymał wezwanie ok. 14.00. Patrol potwierdził, iż w wykopie znajdują się fragmenty ludzkich kości. Podczas zabezpieczania mundurowi natrafili na amunicję i granat, które mogły stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia - przekazuje oficer prasowy żorskiej komendy, asp. Marcin Leśniak, dodając, że o sprawie poinformowano również prokuraturę.

We wtorek (22.11.) na miejsce przybyli saperzy z gliwickiej jednostki wojskowej, którzy zneutralizowali zagrożenie, dzięki czemu policjanci mogli kontynuować czynności. 

fot. KMP Żory

- Ze wstępnych ustaleń wynika, iż odnalezione szczątki oraz niewybuchy pochodzą z czasów II wojny światowej i należą do żołnierzy radzieckich - wyjaśnia rzecznik KMP w Żorach.

W ramach wszczętego w tej sprawie śledztwa, kości zostaną zbadane w celu określenia przyczyny śmierci. Jeśli potwierdzą się wstępne ustalenia, iż to żołnierze radzieccy, pochówkiem zajmie się prawdopodobnie Zakład Komunalny z Żor. Inaczej wygląda sytuacja w sprawach dotyczących pochówków szczątków żołnierzy niemieckich. W Polsce działają stowarzyszenia, które się tym zajmują.

Czynności na miejscu trwają. Prace prowadzi technik kryminalistyki i dochodzeniowiec. Do wtorkowego popołudnia odnaleziono szczątki należące do trzech osób.

fot. KMP Żory

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].