Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zapadł wyrok w sprawie SM Orłowiec. Prezes zapowiada apelację

Przed Sądem Okręgowym w Rybniku zapadł wyrok w sprawie prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Orłowiec. Sprawa dotyczy wyrządzenia znacznej szkody majątkowej. 

Zapadł wyrok w sprawie SM Orłowiec. Prezes zapowiada apelację
- Komentarzem do powyższego wyroku będzie apelacja, którą zamierzam wnieść do Sądu Apelacyjnego w Katowicach - zapewnia prezes SM Orłowiec. fot. arch.

Zapadł wyrok w sprawie SM Orłowiec. Prezes zapowiada apelację

- 10 czerwca 2022 roku zapadł wyrok skazujący Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej, oskarżonego z art. 296 § 1 i 3 kk. Wyrok jest nieprawomocny z uwagi na zapowiedź apelacji - informuje nas wiceprezes Sądu Okręgowego w Rybniku sędzia Ewa Janik. Art. 296 stanowi: "Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." Zgodnie z Kodeksem Karnym za przestępstwo maksymalnie sąd mógł orzec natomiast do 10 lat pozbawienia wolności - bo wyrządzona szkoda w mieniu zaistniała w wielkich rozmiarach (§3). 

Sąd w stosunku do oskarżonego orzekł wyrok jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, grzywnę w wys. 60 tys. zł oraz pokrycie kosztów procesu w wys. 12. tys. zł. 

Będzie apelacja prezesa

Jak do sprawy odnosi się prezes SM Orłowiec? - Odpowiadając na Pana zapytanie potwierdzam, że zostałem skazany wyrokiem Sądu I instancji, który jest nieprawomocny. Komentarzem do powyższego wyroku będzie apelacja, którą zamierzam wnieść do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Wobec nie otrzymania wyroku z uzasadnieniem, nie są mi znane fakty oraz argumenty sprawy, które potwierdzają moją winę. Przypominam również, iż zgodnie z art 5 kpk do czasu wydania prawomocnego wyroku, oskarżonego uważa się za niewinnego. A więc na obecnym etapie postępowania karnego jestem osobą niewinną - podkreśla prezes SM Orłowiec Mariusz G. 

Przypomnijmy, że sprawa dotyczyła ulokowania pieniędzy spółdzielni w upadającym banku, na czym spółdzielcy stracili ponad 2 mln zł. Pieniądze miały iść na termomodernizację budynków, bo pozyskane zostały z WFOŚiGW w Katowicach. W SM Orłowiec nikt nie sprawdził opinii o mało znanym banku z Wołomina, oferującym nierealnie wysokie procenty od lokat. Okazuje się, że w momencie zakładania lokaty w SBRR, ostrzegała przed nim państwowa Komisja Nadzoru Finansowego. Lokatę dla SM Orłowiec założono w banku z końcem 2014 roku, natomiast w 2015 roku bank splajtował. W momencie upadłości na lokacie nadal znajdowały się pieniądze spółdzielców. Pieniądze w bankach zabezpieczone są przez tzw. Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG gwarantował zwrot pieniędzy jedynie do kwoty 100 tys. euro. Spółdzielnia zamiast 3 milionów złotych odzyskała więc jedynie 423 tys. zł. Próby odzyskania pozostałej kwoty od syndyka masy upadłościowej nie przyniosły rezultatów. Lokatorzy SM Orłowiec stracili 2 666 250 złotych. 

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło do prokuratury w czerwcu 2016 roku, a w sierpniu rozpoczęło się śledztwo. 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~cnotliwy (89.64. * .85) 01.10.2022 18:04


Po pierwsze matka prezesa nie żyje przeszło dwa lata chyba za grobu mu zbiera .Ludzie jesteście tacy kryształowo czyści i bez winy że od razu osądzacie.

wnikliwy 15.09.2022 09:05

Do Awokado 1 może i przyjdzie,ale prezes SM ROW to dopiero kwiatek,on będzie rządził do końca świata i o jeden dzień dłużej,tak sobie ustawia rady nadzorcze,to nie tylko u was tak jest

~Notaktobedzie (89.64. * .189) 14.09.2022 18:27

Matka "kadrowa" S.M. już zbiera w czynszu na karę zasądzoną przez sąd...to kwota 60 tyś.

~ukraine5 (5.184. * .107) 13.07.2022 20:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Prezesie pociągniesz za sobą wszystkich łącznie z obsługą prawną. Tak myślę.

~Fanfary (89.64. * .57) 13.07.2022 19:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Prezesie Mariuszu G. to już ostatki.

~2adwocatowzsm (89.64. * .57) 13.07.2022 16:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Był covid 19 wybory do nowej rady i co prezes ??? Wniosków nie było ??? Nowa stara rada nadzorcza...pracowaliście na pół etatu hybrydowo 2 lata ??? Rada przyzwoliła ...myślę iż trzeba złożyć zeznania w prokuraturze i ukrócić ten proceder...prezes apelacja od czego ??? zamiast roku posadzą Cię na 10 lat.

~Jot23nadaje (89.64. * .57) 13.07.2022 16:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Cała spółdzielnia wraz z prezesem, prokurentem i kierownikiem działu technicznego w sposób szczególny robią przekręty od lat ... widać idzie kryska na matyska. Prezes będąc prezesem parabanku wtedy było to z nazwy " jabłuszko" zatrudniał tam swoje sekretarki i nadal zatrudnia , więc powinien wiedzieć jak można obracać pieniędzmi. Sekretarz rady nadzorczej spółdzielni zatrudnił swoje dwie córeczki oczywiście prezes dał zgodę. ....i.t.d...i.t.p....

~cenzor (178.36. * .225) 13.07.2022 15:03
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Mozna gadac co slina na jezyk przyniesie a gdzie macie dowody na incydenty? Jedna baba drugiej babie itd

~Spec2 (91.192. * .87) 13.07.2022 14:30
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To kolega senatora Gawędy, chwali się Spec2 nic mu się nie udowodni.

~OlafPszow (5.173. * .191) 13.07.2022 13:49
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Niestety , ale jest to kolejny incydent z udziałem Pana Prezesa Spòłdzielni Mieszkaniowej Orlowiec , brak jego kompetencji oraz jego skandaliczne zachowania doprowadza wszystkich mieszkańców SM Orłowie do ruiny , a Szanowni Państwo z Rady nadzorczej tylko się przyglądają bez jakichkolwiek stanowczych reakcji.

~Miła47 (5.173. * .226) 13.07.2022 11:30
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

To co ten Pan odwala u nas SM to jest masakra brak słów.....
Ale i na takich jak ten Pan przyjdzie czas...

~Avokado1 (185.169. * .232) 13.07.2022 10:39
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Na każdego prezesa przyjdzie czas. PRL się skończył.