Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sąd uniewinnił maszynistę, który wcześniej został skazany za potrącenie kobiety w Nędzy

Maszynista Dariusz Telęga został uwolniony od wszystkich zarzutów związanych z potrąceniem ze skutkiem śmiertelnym 84-letniej kobiety.

Sąd uniewinnił maszynistę, który wcześniej został skazany za potrącenie kobiety w Nędzy
Zdjęcie z miejsca tragicznego wypadku, w którym zginęła 84-letnia kobieta.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Biegły się pomylił

23 maja Sąd Okręgowy w Rybniku wydał wyrok uniewinniający maszynistę od wszystkich zarzutów. Prokurator zapowiedział na sali rozpraw, że nie będzie się odwoływał, co oznacza, że dla maszynisty Dariusza Telęgi kilkuletnia sprawa kończy się - informuje Rynek Kolejowy.

Wcześniej mężczyzna został skazany m.in. na podstawie opinii biegłego. Później biegły przyznał się do błędu (również o tym pisał m.in. Rynek Kolejowy).

Kobieta znajdowała się w niedozwolonym miejscu

Przypomnijmy, do wypadku doszło 7 grudnia 2018 roku około 5.00 w Nędzy. Kierujący pociągiem Dariusz Telęga potrącił znajdującą się na torach w miejscu niedozwolonym 84-latkę. Kobieta zginęła (informowaliśmy o tym tutaj: Wypadek śmiertelny na torach w Nędzy [ZDJĘCIA]).

Wyrok pierwszej instancji oraz...

Komisja Polskich Kolei Państwowych zdjęła z maszynisty odpowiedzialność za spowodowanie wypadku. Przeciwnego zdania był Sąd Rejonowy w Raciborzu, który skazał pana Dariusza na pół roku więzienia w zawieszeniu za nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i spowodowanie wypadku, którego skutkiem była śmierć innej osoby.

... reportaż Polsatu

Był to pierwszy taki wyrok w Polsce. Sprawie tej poświęcony został reportaż Jakuba Hnata, który został wyemitowany w telewizji Polsat 16 lutego (można go zobaczyć tutaj).

18 lutego prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że reportaż Polsatu "został przygotowany z naruszeniem zasady staranności i rzetelności dziennikarskiej". - Publikacja zawiera częściowo nieprawdziwe i nieścisłe informacje, które wprowadzają widzów i czytelników w błąd, w sposób nierzetelny i niepełny przedstawia podstawy wyroku Sądu I instancji, a tym samym godzi w wizerunek Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz dobro wymiaru sprawiedliwości - napisała M. Korzonek.

Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu wskazała, że w reportażu zabrakło rzetelnej informacji, jakie dowody w ocenie sądu wskazywały na winę maszynisty. - Ponadto publikacja zawiera błędy w tak podstawowych kwestiach jak określenie rodzaju zarzucanego oskarżonemu przestępstwa, jak i przedstawienie wymiaru kary - dodała prezes raciborskiego sądu.

Tutaj można zapoznać się z pełną treścią oświadczenia wydanego przez prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzenę Korzonek.

Ludzie

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka24 (91.204. * .100) 24.05.2022 17:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Maszynista miał skręcić lub wjechać na pobocze albo do rowu. To biegły za pomyłkę powinien wypłacić solidne odszkodowanie dla maszynisty. Pociąg (o wadze 300 TON) nie wyhamuje jak osobówka - nawet z prędkości 40 km/h droga hamowania wyniesie KILKADZIESIĄT metrów (a to tylko lekki osobowy, bo towarowy o masie 2500 ton to potrzebuje z pół kilometra na wyhamowanie). Maszynista widzący przeszkodę (a tym bardziej w miejscach ograniczonej widoczności lub przy złych warunkach atmosferycznych) na torach (człowiek, samochód, ciężarówka, przewrócone drzewo) mimo nagłego hamowania (nawet z użyciem klapy Ackermana) jest bezradny i jedyne co może zrobić to czekać (lub uciec z kabiny). Są maszyniści, którzy mają na koncie kilka osób - niestety jest ryzyko tego zawodu...

~JaS (83.7. * .233) 24.05.2022 14:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Sąd w Raciborzu...hmm.Krzywdzące wyroki to chyba norma.Przekonałam się na własnej skórze.Zwrócilam.się z nadzieja na sprawiedliwość,tymczasem dostalam po głowie.Nigdy więcej.