Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ochotnicy z gminy Gorzyce ćwiczyli w Olzie. Był pożar i pomoc poszkodowanemu [ZDJĘCIA]

Ochotnikami dowodził komendant gminny Szymon Kwaśnica. Organizatorem był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP w Gorzycach. Ćwiczenia miały bardzo szeroki zakres, obejmowały zarówno zagadnienia związane z gaszeniem pożarów oraz ratownictwem medycznym.

Ochotnicy z gminy Gorzyce ćwiczyli w Olzie. Był pożar i pomoc poszkodowanemu [ZDJĘCIA]
Rafał Kuczok i Adrian Szulik z OSP Olza udzielają pomocy poszkodowanemu mężczyźnie. fot. F. Kamczyk

11 maja w godzinach popołudniowych zostały uruchomione syreny alarmowe w gminie Gorzyce. Strażacy zostali zadysponowani do ćwiczeń które odbyły się w Olzie. Z gminy Gorzyce przybyły jednostki: OSP Czyżowice, OSP Gorzyce, OSP Olza, OSP Rogów, OSP Turza Śląska, OSP Bełsznica, OSP Bluszczów i OSP Uchylsko.

- Coroczne ćwiczenia od wielu już lat wpisują się w majowe obchody Tygodnia Ochrony Przeciwpożarowej. W tym roku miejscem ćwiczeń były okolice rzeki Odry w miejscowości Olza. Tematem przewodnim było doskonalenie umiejętności w zakresie dostarczania wody do celów gaśniczych na duże odległości metodą przetłaczania. Znaczna odległość od punktu czerpania wody do ogniska pożaru oraz utrudnienia terenu, wymagały od ćwiczących strażaków współpracy, koordynacji, a także wysiłku fizycznego. Ćwiczenia były również dobrą okazją do doskonalenia umiejętności na rożnych płaszczyznach – strażacy z kwalifikacjami dowódczymi, mieli możliwość koordynowania prowadzonych działań, operatorzy autopomp odpowiedzialni byli za poprawny przepływ wody pomiędzy kilkoma samochodami pożarniczymi, a także doskonalono jakże ważną organizację łączności na rozległym terenie akcji. Poza ,,transportem” wody, strażacy musieli także zapewnić jej niewyczerpalne zapasy - mówi dowódca Szymon Kwaśnica - Komendant Gminny Związku OSP RP w Gorzycach.

Punkt poboru wody utworzyła jednostka OSP Pszów

W celu zapewnienia odpowiedniej ilości wody strażacy utworzyli punkt poboru wody na rzece. Zadanie to realizowała jednostka OSP Pszów, która pod kątem wyposażenia oraz przygotowania merytorycznego w przedmiotowym zakresie, wiedzie prym w powiecie wodzisławskim. Pszowscy ochotnicy mają na wyposażeniu m.in. rozkładany zbiornik o pojemności 13m3, węże ssawne i tłoczne oraz pompy wysokiej wydajności.

- Potrzebę utworzenia dodatkowych zestawów z tzw. buforami wody, zestawów pomp oraz znacznej ilości węży, dostrzega również Komenda Powiatowa PSP w Wodzisławiu Śląskim. Pod Jej patronatem czynione są starania, by podobne zaplecze sprzętowe stworzyć na bazie jednostek OSP Nieboczowy, OSP Turzyczka i OSP Godów. W tym celu na ćwiczenia w roli obserwatorów brali udział przedstawiciele wyżej wymienionych jednostek, by dalsza koncepcja rozwoju w tym temacie była realizowana spójnie i jednokierunkowo - dodaje Komendant Kwaśnica.

Ranny mężczyzna na brzegu

Drugim założeniem ćwiczeń było udzielenie pomocy poszkodowanej osobie, która została znaleziona z ostrym przedmiotem w okolicach brzucha. Jak wynikało ze zgłoszenia mężczyzna znajdował się na brzegu jednego ze zbiorników wodnych

Do działań skierowany został zastęp OSP Olza, dysponujący jednostką pływającą – katamaranem, który z powodzeniem jest wykorzystywany przez strażaków na wodzie lub oblodzonej powierzchni zbiorników wodnych.

Ćwiczenia obserwowali także przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim, Wójt Gorzyc Daniel Jakubczyk, radni oraz sołtys Józef Sosnecki.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].