Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wysokie mandaty zatrzymały kierowców. Na jak długo? [INFOGRAFIKA]

Wyraźny spadek liczby wykroczeń drogowych, a co za tym idziemy - liczby wystawionych mandatów - to pierwsze efekty nowego taryfikatora mandatów.

Wysokie mandaty zatrzymały kierowców. Na jak długo? [INFOGRAFIKA]
Raciborscy policjanci wykorzystują do kontroli prędkości pojazdów między innymi takie laserowe mierniki prędkości z możliwością nagrywania. Skuteczny zasięg urządzenia wynosi 1200 metrów. Przy takiej odległości rozpiętość wiązki laserowej sięga 2,5 metra. Nie ma więc ryzyka mierzenia prędkości grupy pojazdów, czy innego samochodu. Na zdjęciu zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu asp. Piotr Bednarski.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

- Nowy taryfikator obowiązuje zbyt krótko, aby można było wyciągać daleko idące wnioski. Widzimy jednak, że póki co liczba kierowców łamiących przepisy drogowe wyraźnie spadła. Mamy nadzieję, że tendencja spadkowa łamiących przepisy ruchu drogowego kierowców, w tym tych przekraczających dozwoloną prędkość, się utrzyma, co w efekcie przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg - nie tylko kierowców - mówi nadkom. Mirosław Szymański, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Poprosiliśmy Komendę Powiatową Policji w Raciborzu o dane dotyczące liczby mandatów nałożonych przez funkcjonariuszy drogówki w pierwszych dwóch tygodniach styczynia 2022 roku oraz poprzedniego roku. Policjanci wystawili w tym roku 152 mandaty, podczas gdy w poprzednim roku ukarali w ten sposób 227 kierowców. Odnotowo więc spadek o 33%.

Policjanci ujawnili 116 przekroczeń dozwolonej prędkości w pierwszych dwóch tygodniach stycznia 2022 roku. W analogicznym okresie zeszłego roku takich przekroczeń było 173. Tak więc również w tej materii odnotowano spadek liczby wykroczeń o 32% rok do roku.

- Nie ulega wątpliwości, że wysokie kwoty mandatów zadziałały na wyobraźnię kierowców i przełożyły się na większą samodyscyplinę polegającą na przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Jest to widoczne w mniejszej liczbie ujawnianych wykroczeń i oczywiście restrykcji
- Nie ulega wątpliwości, że wysokie kwoty mandatów zadziałały na wyobraźnię kierowców i przełożyły się na większą samodyscyplinę polegającą na przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Jest to widoczne w mniejszej liczbie ujawnianych wykroczeń i oczywiście restrykcji

Mniejsza liczba ujawnionych wykroczeń przełożyła się też na mniejszą liczbę pouczeń. Od 1 do 14 stycznia 2022 roku policjanci zastosowali ten środek 54 razy, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku wydali 83 pouczenia. Spadek wyniósł więc 35% rok do roku.

Zwiększyła się za to liczba kierowców, którzy odmówili przyjęcia wysokiego mandatu. W takich przypadkach sprawa jest kierowana do sądu. W omawianym okresie tego roku na ten krok zdecydowało się 19 kierowców, podczas gdy rok temu takich przypadków było 18. Wzrost niewielki, ale jeśli wziąć pod uwagę ogólny spadek liczby popełnionych wykroczeń.

Najwyższy mandat, jaki nałożyli w tym czasie policjanci z Raciborza wynisół 3 000 złotych. Ukarano nim sprawcę kolizji drogowej. Słono zapłacił też Ukrainiec, który przejeżdżał przez obszar zabudowany z prędkością 112 km/h. 34-letni kierowca volkswagena passata popełnił wykroczenie na ul. Gliwickiej w Raciborzu 13 stycznia około 13.00. Zapłaci za to 2 000 złotych.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_nizej (188.137. * .72) 22.01.2022 12:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przede wszystkim to ty jesteś antyortograf. Poza tym nie rozumiem o co ci chodzi? Żeby były niskie mandaty co umożliwi swobodniejsze łamanie przepisów? Widać na drogach że kierowcy zwolnili. Nie jeżdżą jeszcze tak przepisowo jak n.p. Słowacy ale to tylko kwestia czasu.

~antypispo (188.0. * .145) 22.01.2022 00:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

odnosze wrażenie że w ostatnim czasie ta zacna grupa zawodowa użądziła sobie w polsce eldorado przykre że w ten sposub traktuje się obywatela który bądz co bądz utrzymuje ze swoich podatków nie tylko służby mundurowe ale i politykó oderwanych od żeczywistości

~Pączek_ (87.101. * .96) 20.01.2022 12:57
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Tu nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o trzepanie kapuchy. A policja jeździ jak chce oprócz tego stoją non stop na załączonym silniku i się grzeją

~OficeOfline (185.216. * .90) 20.01.2022 12:49
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Przecież gdy policja nie pracuje, to odsetek wykroczeń będzie zawsze mniejszy.
Może wyjdźcie na ulicę i zobaczcie na własne oczy co się dzieje,

~SzaryKierowca76 (31.174. * .253) 20.01.2022 12:40
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Przy takim tempie inflacji za dwa lata lub rok znowu będą podwyżki mandatów - a płace i lokaty dalej będą stały w miejscu...