Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Patrol

Trzy osoby zatruły się czadem w Owsiszczach

21.10.2021 11:51 | 0 komentarzy | żet

Jako pierwsi na miejscu interweniowali ratownicy medyczni. W domu natrafili na przytomną 80-latkę. Kobieta wykazywała objawy zatrucia tlenkiem węgla. Poproszono o pomoc strażaków, którzy potwierdzili przypuszczenia ratowników. Okazało się, że hospitalizacji wymagają jeszcze dwie osoby.

Trzy osoby zatruły się czadem w Owsiszczach
Oprócz 80-letniej kobiety do szpitala trafili również 52-letnia kobieta oraz 50-letni mężczyzna. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

80-latka, 52-latka i 50-latek w szpitalu

Do zdarzenia doszło 21 października około godz. 7.44 przy ul. Nowej w Owsiszczach. - 80-letnia kobieta była przytomna, ale w złym stanie. Zabrano ją do szpitala. Okazało się, że pod wskazany adresem utrzymywało się stężenie tlenku węgla. Wkrótce na miejsce dojechał kolejny zespół ratownictwa i zabrał do szpitala pozostałe dwie osoby, 52-letnią kobietę i 50-letniego mężczyznę - informuje bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Przyczyną wydostania się czadu do pomieszczeń mieszkalnych była prawdopodobnie nieprawidłowo wykonana instalacja odprowadzania spalin.

Zatrucie tlenkiem węgla - jak rozpoznać objawy?

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Czad wiąże się z hemoglobiną i blokuje dopływ tlenu do organizmu. Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to: przyspieszenie akcji serca, szybki i nieregularny oddech, trudność oddychania, zaburzenia orientacji, zawroty i ból głowy, duszności, oszołomienie, osłabienie, znużenie, nudności, wymioty, senność.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Aby zmniejszyć lub całkowicie usunąć prawdopodobieństwo zatrucia czadem, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • sprawdź ciąg powietrza w pomieszczeniach - przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej, jeśli ciąg jest prawidłowy, kartka "przyklei się" do otworu wentylacyjnego,
  • zamontuj czujnik tlenku węgla,
  • jeśli korzystasz z piecyka gazowego, sprawdzaj szczelność przewodu spalinowego (jeśli czujesz zapach gazu, powiadom administratora i służby gazowe),
  • zarządca lub właściciel nieruchomości powinien co najmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych (jeśli tego nie robi, upomnij się o to),
  • korzystaj z mikrowentylacji okien i drzwi,
  • nie używaj kuchenki gazowej ani piekarnika do ogrzewania domu,
  • przenośnych kuchenek używaj tylko na zewnątrz,
  • nie uruchamiaj agregatu prądotwórczego w zamkniętej przestrzeni (np. piwnica, garaż)
  • jeśli masz kominek - utrzymuj go w dobrym stanie (co roku czyść komin i przewód kominowy).

Jak udzielić pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że w pomieszczeniu znajdują się poszkodowani, natychmiast wezwij specjalistyczną pomoc. Wstrzymaj oddech przed przekroczeniem progu pomieszczenia, w którym podejrzewasz obecność tlenku węgla.

Otwórz drzwi i okna, aby usunąć truciznę z domu. Zapewnij poszkodowanych dostęp do świeżego powietrza.

Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, zadzwoń na 112 i rozpocznij reanimację, jeśli tak - zadzwoń na 112 i oczekuj na przyjazd służb.