Niedziela, 24 października 2021

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Patrol

Strażacy z całego regionu rywalizowali w Jastrzębiu w ratownictwie technicznym [ZDJĘCIA]

10.09.2021 12:38 | 0 komentarzy | ska

TEKST AKTUALIZOWANY

Wraki samochodów wydają skrzypiące dźwięki, kiedy ciężki sprzęt ustawia je na stanowiskach. Żywi pozoranci, ze sztuczną krwią na twarzach przygotowują się we wrakach do zaplanowanego zadania. 3,2,1 i rozlegają się sygnały samochodów ratowniczych, które wraz z drużynami dojeżdżają na stanowisko. 

Strażacy z całego regionu rywalizowali w Jastrzębiu w ratownictwie technicznym [ZDJĘCIA]
Zawodnicy - strażacy z poszczególnych JRG mieli do wykonania realistyczne scenariusze. Na zdjęciu zawodnicy z KM PSP w Wodzisławiu Śląskim. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Strażacy z całego regionu rywalizowali w Jastrzębiu w ratownictwie technicznym [ZDJĘCIA]

Tak wyglądały pierwsze chwile zadania, jakie do wykonania mieli członkowie drużyn z różnych komend Państwowej Straży Pożarnej z całego Śląska. W tym roku w zawodach udział brało 16 drużyn, w tym m.in. z KP PSP Racibórz, KP PSP Wodzisław Śląski, JRG Rydułtowy, KM PSP Żory, KM PSP Rybnik oraz oczywiście gospodarze z KM PSP Jastrzębie-Zdrój. 

- To już czwarta edycja Zawodów Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. To zawody, rywalizacja, ale tak naprawdę weryfikacja umiejętności strażaków, którzy na co dzień ratują ludzi m.in. w wypadkach drogowych. Odtwarzamy tutaj realne sytuacje drogowe, które potencjalnie mogą się zdarzyć. Dwa zastępy straży pożarnej podjeżdżają do identycznych stanowisk, aby udzielić pomocy. W środku samochodów są pozoranci, czyli nie manekiny, a żywi ludzie. Oprócz kryterium czasu, bardzo istotne jest także bezpieczeństwo podczas działań samych ratowników oraz osoby poszkodowanej. Chodzi o to, aby w sposób skuteczny i bezpieczny ewakuować i wydobyć osobę poszkodowaną z rozbitego pojazdu - mówi st. bryg. Wojciech Piechaczek, komendant miejski PSP w Jastrzebiu-Zdroju. 

Organizatorzy przygotowali 8 scenariuszy, a każdy do wykonania mieli członkowie dwóch drużyn. Liczy się czas. Zawodnicy mieli 15 minut na wykonanie zadania bez ewentualnych punktów karnych, natomiast maksymalnie zadanie mogli wykonywać do 20 minut. Przy okazji zawodów, przed halą widowiskowo-sportową w Jastrzębiu-Zdroju odbył się pokaz zabytkowych sikawek konnych, a także prezentacja nowinek technicznych czołowych producentów sprzętu strażackiego. Była też możliwość oddania krwi w ambulansie RCKiK w Raciborzu. 

Najlepsi ratownicy z Bielska-Białej

Najlepszą drużyną została grupa z Komendy Miejskiej PSP z Bielska-Białej, zdobywając 190 punktów. Puchar oraz nagrody rzeczowe wręczyli Poseł na Sejm RP Adam Gawęda, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Wojciech Piechaczek.

Klasyfikacja drużyn:

I miejsce – KM PSP Bielsko-Biała

II miejsce – KM PSP Jastrzębie-Zdrój

III miejsce – KM PSP Zabrze

IV miejsce – KM PSP Siemianowice Śląskie

V miejsce – KM PSP Dąbrowa Górnicza

VI miejsce – KP PSP Racibórz

VII miejsce – KM PSP Piekary Śląskie

VIII miejsce – KM PSP Żory

IX miejsce – KM PSP Tychy

X miejsce – KM PSP Gliwice

XI miejsce – KP PSP Będzin

XII miejsce – KM PSP Rybnik

XIII miejsce – KP PSP Wodzisław Śląski – JRG Rydułtowy

XIV miejsce – KP PSP Cieszyn – JRG Skoczów

XV miejsce – KP PSP Wodzisław Śląski

XVI miejsce – KM PSP Świętochłowice.

Podczas zawodów odbył się również pokaz zabytkowych sikawek konnych w ramach projektu unijnego pn.: „Strażak bez granic”.

Startujący strażacy ochotniczych straży pożarnych udekorowani zostali pamiątkowymi medalami, otrzymali także nagrodę rzeczową – gaśnice. Dekoracji dokonał Komendant Miejski PSP w Jastrzębiu-Zdroju st. bryg. Wojciech Piechaczek oraz Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój Anna Hetman.