Wtorek, 21 września 2021

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Patrol

"Patrząc przez pryzmat poprzednich lat, było bardzo bezpiecznie". Festiwal Reggae okiem policji

26.07.2021 13:48 | 2 komentarze | AgaKa

Za nami Festiwal Reggae Najcieplejsze Miejsce na Ziemi. Wodzisławska policja prowadziła w sobotę (w dzień odbywania się imprezy) działania własne "Alkohol, narkotyki". Jak przedstawiają się statystyki? Ile osób zostało zatrzymanych z narkotykami? Ilu było nietrzeźwych kierowców?

"Patrząc przez pryzmat poprzednich lat, było bardzo bezpiecznie". Festiwal Reggae okiem policji
Policja przyznaje - było spokojnie i bezpiecznie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydział ruchu drogowego prowadził działania wzmożone pod nazwą "Alkohol, narkotyki", w których brało udział 10 funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego, ponadto o bezpieczeństwo dbali także policjanci wydziału prewencji i wydziału kryminalnego. Przeprowadzono 10 kontroli na obecność narkotyków i 360 kontroli stanu trzeźwości.

2 osoby zostały zatrzymane, są podejrzewane o posiadanie substancji zabronionych. Są to dwaj mieszkańcy powiatu wodzisławskiego. Odnotowano tylko kilka interwencji dotyczących zakłócania  porządku publicznego. Były to osoby, które "wypiły za dużo alkoholu". 

- Tegoroczny weekend, podczas którego odbywał się Reggae Festiwal i mieliśmy działania 'Bezpieczne Wakacje', można uznać za całkiem bezpieczny patrząc przez pryzmat poprzednich lat - potwierdziła w rozmowie z nami st. asp. Małgorzata Koniarska z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. pełniąca funkcję rzecznika prasowego. 

W stanie nietrzeźwości nie było żadnego kierowcy. W stanie po użyciu alkoholu* był tylko jeden kierowca, wobec którego będą prowadzone czynności wyjaśniające pod kątem wykroczenia.

*Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu. 


Poprzednie lata

W 2017 roku podczas trwania Festiwalu policjanci zatrzymali siedem osób, które posiadały przy sobie narkotyki. U 25-latka mundurowi ujawnili ponad 2g marihuany, u 22-letniej mieszkanki Rybnika niespełna 1,5g. Policjanci zatrzymali również 20-latka, który posiadał ponad 0,9g suszu roślinnego. 19-letni uczestnik zabawy posiadał ponad 1g konopi, z kolei drugi 19-latek miał przy sobie prawie 1g marihuany. Kryminalni zatrzymali też 31-latka, który posiadał przy sobie ponad 1,5g marihuany oraz 18-latka, który miał przy sobie ponad 1g suszu.

W 2018 roku funkcjonariusze zabezpieczyli przeszło 1600 porcji środków odurzających, w tym ponad 200 podczas Festiwalu Reggae w Wodzisławiu. Aż 1400 porcji miał w samochodzie 30-letni mieszkaniec gminy Lubomia. Przez dwa dni policjancji zatrzymali łącznie 10 osób z narkotykami, a także handlarza, który sprzedał marihuanę małoletniemu.

W 2019 roku przy 29-latku oraz jego 34-letnim koledze mundurowi znaleźli marihuanę. Ponadto, w mieszkaniu w Tychach policjanci zabezpieczyli prawie 300 gramów niedozwolonych środków należących do 29-latka. Prokurator zastosował wobec mężczyzn policyjny dozór.

W 2020 roku Festiwal odbywał się on-line ze względu na pandemię.