Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Patrol

Co stało się z wozem, który miał trafić do OSP Turze? Burmistrz Macha komentuje

15.07.2021 19:00 | 19 komentarzy | mad

Wracamy do tematu wozu bojowego, który jeszcze w tym roku trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzu (gm. Kuźnia Raciborska). Kiedy opublikowaliśmy o tym informację, w sieci zawrzało. – Czym podyktowana jest ta decyzja? – pytano nas kilkukrotnie.

Co stało się z wozem, który miał trafić do OSP Turze? Burmistrz Macha komentuje
To wóz, który trafił do OSP Rudy z JRG Racibórz jako przejściowy. Później przyjechało tam nowiutke Volvo (fot. OSP Rudy)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Decyzja radnych...

Przed kilkoma dniami na łamach naszych mediów opublikowaliśmy artykuł pt. Strażacy ochotnicy z Turza otrzymają wóz od zawodowców z Raciborza, który relacjonował decyzję radnych podjętą na jednej z ostatniej sesji rady miejskiej.

Przypomnijmy, po przegłosowaniu przez radnych uchwały, zadecydowano o przekazaniu 200 tys. złotych z budżetu gminy na rzecz Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej, na dofinansowanie zakupu nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. A w zamian zawodowcy z Raciborza mają przekazać do Turza wycofany ciężki wóz bojowy marki Scania.

... zrodziła pytania

Czytelników Nowin zainteresowało jednak, czym podyktowana jest ta decyzja. – Zastanawiam się gdzie się podział samochód, który OSP Turze dostało w 2019 r.? – brzmiało jedno, z wielu zapytań w tej sprawie. Czytelnik nawiązał do wcześniejszych zapowiedzi. Wówczas burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha zapowiadał, że po tym, jak do OSP Rudy przyjedzie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo, to Renault, który przekazali wcześniej zawodowcy z Raciborza do Rud, później trafi do Turza.

Burmistrz komentuje

O wyjaśnienia poprosiliśmy kuźniański urząd. Oto odpowiedź burmistrza Pawła Machy:

Odpowiadając na Pana zapytania, dziękuję za zainteresowanie się tematem bezpieczeństwa, który jest dla mnie w kontekście bezpieczeństwa Gminy Kuźnia Raciborska oraz jej mieszkańców priorytetem. Od kilku lat w gminie Kuźnia Raciborska trwają intensywne termomodernizacje obiektów OSP. Udało nam się wyremontować OSP Ruda Kozielska, Jankowice, a obecnie intensywne prace budowlane trwają na obiekcie OSP Turze. W planach pozostało nam wyremontowanie obiektów OSP Siedliska, Kuźnia Raciborska i Rudy, gdzie trwają prace przygotowawcze. Prócz remontów obiektów, od kilku lat w miarę możliwości finansowych wymieniamy tabor samochodowy w jednostkach OSP. W ostatnich latach udało nam się wymienić na nowe lub nowsze wozy bojowe w jednostkach OSP Ruda Kozielska, Jankowice, Kuźnia Raciborska, Rudy, Turze. Wszystkie działania związane z wymianą, przekazywaniem wozów bojowych do innych jednostek w gminie lub poza nią, odbywają się w porozumieniu pomiędzy zarządem gminnym OSP Kuźnia Raciborska, a burmistrzem miasta. Przyjęliśmy taką strategię, iż nowsze, sprawniejsze wozy bojowe przekazywane są pomiędzy poszczególnymi jednostkami OSP, natomiast najstarsze, wyeksploatowane wozy są wycofywane przekazywane poza gminę lub złomowane. Dopytywany przez Pana samochód marki Renault, który służył w jednostce OSP Rudy, w lutym 2020 r. został przekazany do jednostki OSP Turze. Jednak ze wzglądu na naprawę, uzbrojenie wozu oraz trwające wspomniane prace budowlane obiektu OSP Turze, obecnie garażuje w innym miejscu. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy zarządem gminnym OSP a burmistrzem, zostanie on przekazany do jednostki OSP Siedliska w miejsce wysłużonego Jelcza z 1986 r. Natomiast pozyskany wóz z KP PSP w Raciborzu marki Scania, będzie służył w jednostce OSP Turze, w zamian za Magirusa z 1973. Wysłużone wozy bojowe Jelcz i Magirus jedne z najstarszych w gminie, zostaną przekazane do muzeum lub zezłomowane.

Pragnę również Pana poinformować, że tak jak to było opisane w uzasadnieniu do uchwały* Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej, współpraca pomiędzy KP PSP w Raciborzu, a jednostkami OSP oraz Gminą Kuźnia Raciborska układa się bardzo dobrze. W miarę możliwości finansowych radni Rady Miejskiej od kilku lat przekazują środki finansowe na Wojewódzki Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej z przeznaczenie dla KP PSP w Raciborzu. W zamian wycofywane wozy bojowe, sprzęt z PSP trafia do gminy Kuźnia Raciborska, gdzie w miarę potrzeb dysponowany jest do poszczególnych jednostek OSP. Środki płynące z gminy Kuźnia Raciborska do KP PSP zarówno finansowe jak i rzeczowe (quad „Gator"), wzmacniają potencjał PSP służący gminom z całego powiatu raciborskiego i są prawdopodobnie najwyższe, które gminy planują na tego typu współpracę. Jest to zatem odpowiedź na pytania dotyczące adresowania wycofywanych samochodów pożarniczych z KP PSP w Raciborzu do naszej gminy.

Myślę, że moja obszerna odpowiedź na temat działań podejmowanych w gminie Kuźnia Raciborska, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa jej Mieszkańców, jest dla Pana i Czytelników wyczerpująca.


*W uzasadnieniu przekazania środków na rzecz zakupu wozu dla KP PSP w Raciborzu napisano: Rejon działań ratowniczo-gaśniczych funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu swoim zasięgiem obejmuje obszar gminy Kuźnia Raciborska, oddalony, w przypadku niektórych działań, nawet o 20 km. Do pomocy przy działaniach ratowniczych dysponowane są gminne jednostki OSP, które współdziałają z jednostkami PSP. Wspólne działania ratownicze, których na terenie naszej gminy w ostatnich latach, w związku z sytuacjami kryzysowymi, nie brakowało, prowadzone są przez zawodowe jak i ochotnicze formacje straży pożarnych w sposób zgodny i prawidłowy. Jest to również zauważalne w relacjach pomiędzy KP PSP w Raciborzu, a władzami gminy Kuźnia Raciborska. Państwowa Straż Pożarna oprócz działań ratowniczo-gaśniczych wspiera również materialnie ochotnicze straże pożarne. Za pośrednictwem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, jednostki OSP z gminy Kuźnia Raciborska w ostatnich latach otrzymały dwa średnie wozy bojowe, łódź ratowniczą, a także sprzęt do działań ratowniczych. Zasadne jest zatem przeznaczenie środków finansowych w wysokości 200.000,00 zł dla Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej, na dofinansowanie zakupu nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla KP PSP w Raciborzu, w zamian za przekazanie wycofywanego ciężkiego wozu bojowego marki Scania do gminy Kuźnia Raciborska, który będzie służył w jednostce OSP Turze.

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.