Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Patrol

Medale, awanse i nowy wóz dla OSP Bzie - strażacy świętowali w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA]

28.05.2021 12:28 | 0 komentarzy | ska

Z udziałem komendanta wojewódzkiego nadbryg. Jacka Kleszczewskiego, wiceministra Michała Wosia, parlamentarzystów i samorządowców odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju. Apel zorganizowano w piątek 28 maja. 

Medale, awanse i nowy wóz dla OSP Bzie - strażacy świętowali w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA]
Strażacy z Jastrzębia-Zdroju z PSP i OSP wzięli udział w uroczystym apelu przed komendą 28 maja. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Medale, awanse i nowy wóz dla OSP Bzie - strażacy świętowali w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA]

Strażacy zarówno z Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Jastrzębia-Zdroju wzięli udział w uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Zorganizowano ją z opóźnieniem, jednak jeszcze w maju, który zwyczajowo kojarzony jest ze strażakami. Zebranych na uroczystości powitał komendant miejski st. bryg. Wojciech Piechaczek. - Niewątpliwie myślą przewodnią dzisiejszej uroczystości będzie wdzięczność i odmieniane przez wszystkie przypadki i osoby słowo dziękuję, bo jest komu i za co dziękować - podkreślił komendant miejski Wojciech Piechaczek, zaznaczając trudny czas pandemii, w którym w ubiegłym roku strażacy odnotowali ponad 2000 interwencji, a także dodatkowych zadań, jak budowanie przyszpitalnej izby przyjęć, transport środków ochrony osobistej, posiłków dla osób na kwarantannie, wsparciem dla państwowego ratownictwa medycznego. - Strażacy PSP i OSP chylę przed wami czoła i serdecznie dziękuję - zapewnił komendant miejski, dziękując także za wsparcie samorządu oraz przedsiębiorstw lokalnych w doposażeniu strażaków i inwestycjach, m.in. w modernizacji stanowiska kierowania. W tym roku w komendzie planowana jest realizacja kolejnej inwestycji - montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu garażu komendy. 

Nowy samochód dla OSP Bzie

Dzięki współfinansowaniu WFOŚiGW w Katowicach (320 tys.), Funduszu Sprawiedliwości (150 tys. zł), funduszu ubezpieczeniowego Komendy Głównej PSP (140 tys. zł), Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój (150 tys. zł) oraz Kółka Rolniczego  w Bziu (100 tys. zł), udało się zakupić nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Bzie. - Tym cenniejszy to nabytek, że ostatni zakup samochodu dla OSP Bzie miał miejsce 34 lata temu, w roku 1987. Podziękowania należą się także osobom, które wsparły nas swoją wiedzą i doświadczeniem oraz byli zaangażowani w pozyskanie przedmiotowego pojazdu - podkreślił prezes OSP Bzie Stanisław Bazgier

Odznaczenia i medale

Złotą Odznaką Honorową "Zasłużony dla Województwa Śląskiego" przewodniczący kapituły tejże odznaki Jacek Świerkocki udekorował sztandar Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju. Srebrną odznakę kapituła przyznała komendantowi miejskiemu PSP w Jastrzębiu-Zdroju st. bryg. Wojciechowi Piechaczkowi. 

Złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa", przyznany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, otrzymali komendant miejski Wojciech Piechaczek oraz radny Tadeusz Markiewicz. Brązowy medal "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali Wojciech Emerling, Szymon Klimczak, Tomasz Budniok, st. kpt. Paweł Omyła, kpt. Adam Szlauer, mł. kpt. Mirosław Stabla, asp. Łukasz Mazur oraz st. ogn. Tomasz Tierentjew. 

Podziękowania zaproszonych gości

- Szczęśliwie w końcu się spotykamy po tym trudnym i ciężkim roku, który za nami, bo przecież w ubiegłym roku nie świętowaliście tak licznie Święta Strażaka. To zawsze dobry dzień na podziękowanie, a konkretnie podziękowanie w imieniu Państwa Polskiego i społeczeństwa za waszą ciężką codzienną służbę, niesienie pomocy i zadbanie o bezpieczeństwo. Za to, że jesteście na każde wezwanie - podkreślił Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

- Mam nadzieję, że ten pojazd, przekazany do OSP Bzie nie będzie ostatnim. Liczę na to, że wasz trud i zaangażowanie będzie wynagrodzone - zaznaczył poseł Grzegorz Matusiak

- To wielki zaszczyt dzisiaj z państwem świętować, bo wasza służba jest ważna nie tylko dla ochrony mieszkańców, obywateli, ich mienia, ale także służba ważna dla środowiska naturalnego. Oprócz tego, że chronicie ludzi, to chronicie także środowisko naturalne. Dzięki temu WFOŚiGW może wspierać wasze działania, tak jak wspiera do tej pory - powiedział prezes WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek

- Chciałbym was poprosić o to, abyście dalej trzymali ten znakomity poziom. Mamy wśród nas wielu znakomitych strażaków ratowników, mamy wśród nas grupę (Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza - red), która jest wizytówką naszego województwa. To dzięki wam można się tu czuć bezpiecznie. Ostatnie sytuacje pogodowe pokazują, że ciągle musimy być pod napięciem, gotowi i zwarci w każdym momencie. Wy to robicie i robicie to znakomicie - pochwalił strażaków gen. Jacek Kleszczewski

- Wiele ciepłych słów już padło i padnie. Stojąc tutaj myślałam o żywiołach. Z jednej strony nas zwykłych ludzi fascynują, ale kiedy przychodzą, stajemy się słabi, bezbronni i tak naprawdę wówczas jesteście państwo wy. Stajecie przy nas i nas bronicie. Tym fundamentem, który nas łączy i jest dla państwa elementem, który buduje wspólnotę jest pasja do życia. Sprawia ona, że odnajdujecie się państwo w natrudniejszych warunkach, broniąc naszego życia. Z tej pasji wynika także państwa profesjonalizm - powiedziała Barbara Piontek, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, deklarując dalsze wsparcie strażackich inicjatyw. 

Strażakom podziękowała również prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman. - Ten ubiegły rok i obecny, kiedy niewidzialny wróg zabiera wiele ludzkich żyć, pokazał, że to właśnie strażacy z PSP i OSP bardzo angażują się w każdego rodzaju pomoc. Za to wszystko bardzo serdecznie dziękuję. 

Ludzie:

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości