środa, 20 października 2021

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Patrol

Rzecznik strażaków Roland Kotula: wszyscy dają z siebie wszystko [LIVE]

14.05.2021 11:46 | 0 komentarzy | ma.w

Trzeci dzień strażacy walczą ze skutkami nawałnic, które przetoczyły się przez powiat raciborski. Na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbył się briefing prasowy. Z mediami spotkał się dowódca drużyny ratowniczej brygadier Roland Kotula.

Rzecznik strażaków Roland Kotula: wszyscy dają z siebie wszystko [LIVE]
Brygadier Roland Kotula liczy, że natura da szansę na moment wytchnienia strażakom zmęczonym trzydniową akcją
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oto, o czym poinformował:

Działania straży zaczęły się 12 maja w godzinach wieczornych i trwają bez przerwy.

13 maja doszło do kolejnych deszczy, do kolejnych burz. Spowodowało to jeszcze większe straty, zniszczenia i utrudnienia. Do godz. 11.00 piątku 14 maja strażacy odnotowali 180 zdarzeń. 12 maja - 47 zdarzeń, 13 maja - 120 zdarzeń. Głównie na terenie gmin Krzyżanowice i Krzanowice oraz w gminie Kornowac.

W tych sołectwach zajmowano się wypompowywaniem wody z zalanych piwnic, udrażnianiem przepustów, usuwaniem błota naniesionego przez błoto opadowe na jezdni.

Miał miejsce wypadek. 13 maja starsza pani, schodząc do piwnicy, złamała nogę. Miała przy sobie telefon i wezwała pomoc. Strażacy wyciągnęli ją z wody, z zalanej piwnicy. 81-latka trafiła do szpitala. Ta poszkodowana to jedna za dużo, mamy nadzieję, że więcej wypadków nie będzie.

W nocy skończyliśmy działania w piwnicach, pozostały odcinki dróg do usunięcia błota. Na tym się skupiamy.

Radio 90: jakie siły ruszyły do pomocy?

Ponad 40 zastępów uczestniczyło w akcjach 12 maja; a 13 maja - 60. Aktualnie zaangażowanych jest kilkanaście. Nie chcemy alarmować całego potencjału ratowniczego w naszym powiecie i ściągać jednostki spoza niego, gdyż chcemy dostosować siły i środki do stanu zagrożenia. Żeby nie doszło do sytuacji, w której strażacy będą oczekiwać na obsłużenie zdarzenia. Ochotnicy z gmin, które najbardziej ucierpiały, są fizycznie wyczerpani. Staramy się dać im w miarę możliwości wypocząć. Zawodowi strażacy też odczuwają zmęczenie, ale oczekiwania wobec nich mogą być większe.

Wszyscy dają z siebie wszystko

Nowiny: Jest pochmurno, co będzie, jak spadnie deszcz?

Mogą wystąpić kolejne utrudnienia. Rowy są wypełnione mułem i nie przejmą wody, które spłyną do nich. Rolnicy dopiero obsiewają pola i nie ma jeszcze roślinności, która przetrzymałaby wodę i ziemię. Dlatego doszło do zamulenia rowów. Z jezdni można usunąć ten muł, ale z rowów - trzeba podjąć dodatkowe prace - żmudne i czasochłonne.

Nowiny: Kiedy był ostatnio taki intensywny maj z nawalnymi deszczami?

W 2010 roku była powódź także w maju. Powodzie nam jeszcze nie zagrażają. To intensywne opady deszczu powodują zniesienie tego błota i wody. Mieszkańcy podtopionych sołectw nie pamiętają, żeby tak duża ilość wody przepływała przez ich miejscowości.

Radio 90: Czy doszło do zniszczeń infrastruktury drogowej, prywatnej?

Są zniszczone drogi i chodniki. Nie są to odcinki kilometrowe, krótkie, po kilka, kilkanaście metrów. Ogrody przydomowe, tam są straty, ktoś się napracował nad otoczeniem domu i teraz jest tym wszystkim zasmucony. Samorządy obecnie szacują straty.

Czego potrzeba teraz służbom ratowniczym?

Żeby nie padało. Żeby natura dała nam szansę usunięcia tego co się stało, naprawienia szkód.