Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Patrol

Trzynastki i nagrody. Chętnych do pracy w straży miejskiej nadal brak

14.05.2021 06:57 | 5 komentarzy | acz

W Straży Miejskiej w Rybniku na chętnych czeka aż pięć wakatów. Mimo to rybnicka komenda od dłuższego czasu ma problem ze znalezieniem osób, które chcą pracować jako strażnik miejski.

Trzynastki i nagrody. Chętnych do pracy w straży miejskiej nadal brak
Zarobki strażników rosną w zależnościod stażu pracy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy twoim zdaniem Straż Miejska jest potrzebna?

Faktem jednak jest, że od dłuższego czasu Rybnika komenda ma problem ze znalezieniem chętnych do pracy. Na stronie internetowej co rusz pojawiają się ogłoszenia o naborze. Co jest powodem braku chętnych? - Trend spadku zainteresowania pracą w służbach mundurowych jest stosunkowo powszechny i dostrzegalny już od dłuższego czasu – przyznaje Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w  Rybniku. Powodem mogą być między innymi zarobki. Świeżo zatrudniony strażnik otrzymuje na początek 3000 złotych brutto. - Zdajemy sobie sprawę, że zarobki nie są, jednak są wśród nas osoby, które nie wyobrażają sobie pracy choćby na linii produkcyjnej. Ponadto jest to praca z ludźmi (o różnych nastawieniach i charakterach), która nie należy do łatwych. To praca, która stawia wyzwania, ale daje wiele satysfakcji – mówi Dawid Błatoń.

Obecnie w Straży Miejskiej w Rybniku zatrudnionych jest 37 strażników. Mamy 5 wakatów i aktualnie trwa nabór ogłoszony do 31 maja 2021 r. Czy więc chętnych do pracy w SM Rybnik jest za mało, czy też zgłaszają się osoby o nieodpowiednich predyspozycjach? - Brak kompetencji nie jest przeszkodą w zatrudnieniu nowych strażników. Każdy nowy funkcjonariusz musi przejść cykl szkoleń,  począwszy od obowiązkowego szkolenia podstawowego, później szkolenia i kursy specjalistyczne (np. z Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej, ruchu drogowego, ochrony środowiska itp.), podnosząc swoją wiedzę i  kwalifikacje do pracy – wylicza rzecznik strażników.

Straż Miejska w Rybniku podkreśla, że gwarantuje stabilne zatrudnienie. Pierwsza umowa o pracę na czas określony 12 miesięcy, kolejna umowa na czas nieokreślony. Awans osób zatrudnionych na stanowisku aplikanta możliwy już po ukończeniu szkolenia podstawowego z wynikiem bardzo dobrym lub wyróżniającym. Dodatek za wieloletnią pracę to 5 do 20% – zależnie od posiadanego stażu pracy. Strażnikom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie (tzw. trzynasta pensja) oraz korzystanie ze świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.