Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Patrol

13.05.2021 19:51 | 4 komentarze | żet
Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 20:28

TEKST AKTUALIZOWANY

Starosta Grzegorz Swoboda ogłosił od godz. 19.00 alarm powodziowy w powiecie raciborskim.

Drogi zamieniły się w rwące rzeki. Alarm przeciwpowodziowy w powiecie raciborskim
12 maja nawałnica spowodowała największe straty w Borucinie. Wszystko wskazuje na to, że 13 maja najbardziej dotknięte zostały Krzyżanowice.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Woda lała się z nieba

Łańce bez prądu, błoto na jezdni w Pogrzebieniu, alarm w Krzyżanowicach, syreny w Sudole, Krzyżanowice ponownie zalewa, woda zalewa ulicę Potoki w Pogrzebieniu - to pierwsze wiadomości, które zaczęły napływać do redakcji Nowin około godz. 17.00.

Z minuty na minutę rosła liczba zalanych dróg i posesji. Wszystko wskazuje na to, że tym razem najgorzej było w Krzyżanowicach, gdzie główne drogi zmieniły się rwące rzeki. Podobnie było również m.in. w Nowej Wiosce, Owsiszczach, Tworkowie oraz Borucinie. Podtopienia odnotowano też w Krzanowicach, Raciborzu, Górkach Śląskich oraz Kuźni Raciborskiej.

Do akcji skierowano ponad pięćdziesiąt zastępów strażaków i ochotników, którzy wypompowują wodę z zalanych piwnic i posesji, a także starają się doprowadzić drogi do stanu przejezdności.

Magic pod wodą

Woda wdarła się m.in. do Klubu Magic. Osoby związane z działaniem lokalu opublikowały w mediach społecznościowych prośbę o pomoc:

Piszemy z apelem do wszystkich osób, kto ma możliwość pomóc uratować nasz klub Magic po tym co się właśnie dzieje, jutro od rana kto tylko może, ma chęci i czas spotykamy się z samego rana pod Klubem i wspólnie ratujemy naszą muzyczną świątynie, woda wleciała do środka, im więcej osób tym lepiej, odwdzięczymy się! Zabierzcie obowiązkowo kalosze i jeśli ktoś ma to również łopaty. Dziękujemy z calego serca!

Roszków w gminie Krzyżanowice (fot. OSP Roszków).

Sytuację w powiecie raciborskim relacjonowaliśmy na żywo:


U sąsiadów to samo

Ze skutkami nawałnicy zmagają się również mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, m.in. Pszowa, Zawady, Rydułtów, Bluszczowa oraz Lubomi. Droga z Raciborza do Lubomi została zamknięta.

O tym jak powiat wodzisławski radzi sobie ze skutkami nawałnicy piszemy tutaj: Walka z nawałnicami, dzień drugi. Strażacy walczą w powiecie wodzisławskim [ZDJĘCIA].

Ulewy dzień po dniu

Dodajmy, że 12 maja przez nasz region również przeszła nawałnica. Ulewne opady deszczu spowodowały liczne podtopienia. Pisaliśmy o tym tutaj:Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski