Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Patrol

W kamienicy przy ulicy Kościuszki ulatniał się gaz

12.05.2021 09:17 | 0 komentarzy | żet

Pięć wozów strażackich, pogotowie gazowe, policja i administrator - to siły, które 11 maja zadysponowano do kamienicy przy ulicy Kościuszki w Raciborzu, gdzie ulatniał się gaz.

W kamienicy przy ulicy Kościuszki ulatniał się gaz
Strażacy ustalili, że do rozszczelnienia instalacji gazowej doszło nieopodal piecyka gazowego. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozszczelnienie instalacji w okolicach piecyka

200 ppm (cząstek na milion) - tyle wyniosło stężenie gazu w jednym z mieszkań przy ulicy Kościuszki w Raciborzu (11.05.2021 r., godz. 15.30). - Lokatorzy jeszcze przed przybyciem strażaków opuścili lokal - informuje bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Strażacy zakręcili główny zawór gazu. Równolegle wykryli nieszczelność instalacji gazowej, wyłączyli instalację elektryczną oraz dokonali pomiarów detektorem wielogazowym. W międzyczasie jedna z ewakuowanych osób zaczęła uskarżać się na ból głowy. Mimo dolegliwości, odmówiła pomocy i zadysponowania ratowników medycznych.

Ostatecznie obecność gazu potwierdzono wyłącznie w mieszkaniu, w którym doszło do rozszczelnienia instalacji (w okolicach piecyka gazowego). Dalsze czynności zmierzające do usunięcia awarii prowadzili pracownicy pogotowia gazowego.

Kłęby dymu w Krzanowicach i nie tylko

Dodajmy, że 11 maja strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji jeszcze osiem razy. Oto lista zdarzeń:

1. Alarm z monitoringu pożarowego w obiekcie handlowym przy ul. Rybnickiej w Raciborzu (godz. 9.25). Alarm okazał się fałszywy.

2. Pożar drewnianego pomostu, łodzi oraz trzciny w rejonie ulicy Kolejowej w Krzanowicach (godz. 15.37). Strażacy zawodowi wspierani przez ochotników ugasili ogień. Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 2 tys. zł. Przypuszczalnie przyczyną zaprószenia ognia było podpalenie.

3. Dowóz 2 osób na szczepienie w Rudach (godz. 16.30).

4. Neutralizacja plamy substancji ropopochodnej na ul. Kwiatowej w Raciborzu (godz. 16.48). Plama miała 1,5 m szerokości i 500 m długości.

5. Neutralizacja plamy substancji ropopochodnej na ul. Bończyka w Borucinie (godz. 16.51).

6. Ugaszenie pożaru śmieci oraz trawy w rejonie ulicy Lekarskiej w Raciborzu (godz. 17.39). Przypuszczalnie przyczyną zaprószenia ognia mogło być podpalenie.

7. Uruchomienie czujnika tlenku węgla w mieszkaniu przy ul. Długiej w Raciborzu (godz. 19.08). Strażacy potwierdzili obecność czadu w powietrzu. Troje lokatorów opuściło mieszkanie przed ich przybyciem. Tlenek węgla uwalniał się po uruchomieniu piecyka gazowego. Zalecono kontrolę urządzenia oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych przez specjalistów.

8. Rzekoma plama oleju na jezdni ulicy Kozielskiej w Raciborzu (godz. 21.07), na której przewrócił się motocyklista. Na miejscu obecni byli strażacy oraz policjanci. Plamy oleju nie stwierdzono. Zgłoszenie zakwalifikowano do kategorii alarmów fałszywych w dobrej wierze.