Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Patrol

Fałszywe alarmy bombowe nie zakłóciły matury

04.05.2021 15:02 | 0 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 15:13

TEKST AKTUALIZOWANY

Wiadomości o podłożonych ładunkach wybuchowych wpłynęły m.in. do I LO, II LO, CKZiU nr 1, TEB-u w Raciborzu, a także szkoły w Budziskach.

Fałszywe alarmy bombowe nie zakłóciły matury
Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu Jacek Kąsek i druhowie z Raciborza-Markowic przed wejściem do szkoły.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rankiem 4 maja do części raciborskich szkół wpłynęły wiadomości e-mail o podłożonych ładunkach bombowych. W I LO, II LO oraz CKZiU nr 1 w Raciborzu za chwilę miały rozpocząć się matury. Służby oceniły, że wiarygodność tych wiadomości jest bardzo niska, dlatego też odstąpiono od ewakuacji uczniów i nauczycieli. Egzaminy rozpoczęły się bez większego opóźnienia. Na miejscu interweniowali jedynie strażacy-ochotnicy.

Zaplombowana szkoła

- W piątek plombowaliśmy sale i całą szkołę. Mamy też czujniki, które alarmowałyby, gdyby ktokolwiek wszedł na szkolny korytarz. Nie było potrzeby ewakuacji - mówi Nowinom Jacek Kąsek, dyrektor CKZiU nr 1 w Raciborzu. Dyrektor Kąsek przyznaje, że uczniowie byli skonsternowani sytuacją.

Strażacy z Raciborza-Sudołu interweniowali w II LO. Na zdjęciu obok strażaków stoi dyrektor Maciej Malinowski.

Policja potwierdza, ale nie podaje szczegółów

Nadkom. Mirosław Szymański potwierdza, że do kilku szkół w Raciborzu i powiecie raciborskim wpłynęły wiadomości o podłożonych ładunkach wybuchowych, jednakże informacje okazały się fałszywe. Jednocześnie policja nie podaje dokładnej liczby placówek, do których wpłynęły podobne wiadomości (to standardowa procedura, ma związek z działaniami operacyjnymi prowadzonymi w tej sprawie).

Alarmy miały charakter kaskadowy, tzn. że jeden nadawca wysłał wiadomość o tej samej treści do wielu odbiorców. Zdaniem ekspertów z Centralnego Biura Śledczego Policji, wiarygodność takich informacji jest bardzo niska.