Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zima nie odpuszcza. Zatrzymaj się w porę

Kierowcy doskonale wiedzą, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Im większa prędkość, tym potrzeba więcej czasu na jej wytracenie. Jednak to co wiemy – to jedno, a inaczej wszystko wygląda w praktyce.

Zima nie odpuszcza. Zatrzymaj się w porę

Warto zrozumieć zasady panujące na drodze. Nie wystarczy o nich wiedzieć. Należy się do nich stosować i rozumieć, że za definicjami stoją rzeczywiste sytuacje, które dotyczą wszystkich osób znajdujących się na drodze. Można by pomyśleć, że kilka metrów nie robi różnicy. Na drodze robi! Te kilka metrów może decydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu.

Co to w ogóle jest ta DROGA HAMOWANIA? To nic innego jak odległość przebyta przez pojazd w czasie od momentu zadziałania układu hamulcowego, do całkowitego zatrzymania. Warto wiedzieć, kiedy droga hamowania naszego pojazdu będzie dłuższa niż normalnie. Jest ona zależna od wielu czynników takich jak, np. prędkość, nawierzchnia drogi, czy też stan ogumienia w pojeździe.

Droga hamowania, to nie to samo, co droga zatrzymania. Jest ona zaledwie jedną z trzech składowych czasu, jakiego potrzeba na pełne zatrzymanie jadącego samochodu.

Można by stwierdzić, że to przecież ułamki sekundy i że nie ma to znaczenia. A właśnie, że ma! I to duże! W czasie mrugnięcia okiem, rozpędzony samochód może przebyć nawet kilka metrów! Często niestety jest tak, że to te kilka metrów brakuje, żeby zatrzymać się przed poprzedzającym nas pojazdem.

Do całkowitego zatrzymania pojazdu trzeba jeszcze doliczyć czas reakcji. A ten może być różny – w zależności od koncentracji, czy zmęczenia kierowcy. Znaczący wpływ na zatrzymanie ma też stan techniczny układu hamulcowego. Coroczne badania techniczne mogą wykluczyć ewentualne usterki.

Nie podlega dyskusji, że prędkość wpływa na drogę hamowania. Natomiast znaczący wpływ mają również warunki atmosferyczne oraz nawierzchnia drogi. Szybciej zatrzymamy pojazd w letni dzień na suchym, równym betonie, niż na oblodzonej, nierównej drodze gruntowej w zimowy dzień. Zalegający śnieg wydłuża drogę hamowania dwukrotnie, a lód nawet czterokrotnie! Dlatego też w okresie zimowym należy zwrócić uwagę na stan ogumienia samochodu. Bardzo złym pomysłem jest używanie opon letnich zimą i na odwrót. Skład mieszanki i budowa różnego rodzaju opon jest przystosowana do określonych warunków atmosferycznych. Lekceważenie tego może być niebezpieczne ze względu na znacznie wydłużoną drogę hamowania.

Wraz z zużyciem opony, rośnie ryzyko AQUAPLANINGU, co może doprowadzić do poślizgu i znacznie zwiększyć odległość potrzebną do zatrzymania samochodu.

Co to jest zjawisko AQUAPLANINGU? To nic innego jak utrata przyczepności opony na mokrej nawierzchni. Spowodowane jest to utworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. To tzw. „jazda na poduszce wodnej”, co niemal całkowicie pozbawia przyczepności.

Mamy wpływ na długość drogi hamowania. Przestrzegając obowiązujące ograniczenia prędkości, dbając o stan techniczny pojazdu i wsiadając za kierownicę wypoczętym, sprawiamy, że ta droga się skraca. Mając doświadczenie i umiejętności, a przy tym zachowując się odpowiedzialnie możemy po prostu uniknąć zagrożenia. Pamiętajmy też o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego Nas pojazdu, żeby nie okazało się, że pewnego dnia droga hamowania będzie zbyt długa.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].