Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Patrol

WAŻNE:

Niewybuch w Krzyżanowicach. Ewakuowano mieszkańców okolicznych domów

28.01.2021 09:27 | 0 komentarzy | żet

27 stycznia strażacy zawodowi oraz ochotnicy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji siedem razy, interweniując w miejscowościach Krzyżanowice, Racibórz, Rudnik oraz Żerdziny.

Niewybuch w Krzyżanowicach. Ewakuowano mieszkańców okolicznych domów
Zdjęcie poglądowe (arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze interwencje strażaków podjęte 27 stycznia zostały podjęte w związku z: podejrzeniem próby samobójczej przy ul. Karola Miarki w Raciborzu (godz. 00.32, alarm fałszywy w dobrej wierze), pożarem śmieci przy ul. Grzonki w Raciborzu (godz. 4.49) oraz kolizją w Żerdzinach (godz. 5.35, dwa samochody w rowie, nikomu nic się nie stało, wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 2 tys. zł).

O godz. 9.05 strażacy udali się do budynku wielorodzinnego przy ul. Szkolnej w Raciborzu (Płonia), gdzie uruchomiła się czujka gazu. Strażacy sprawdzili pomieszczenia detektorem wielogazowym - stężenia były zerowe. Prawdopodobnie czujka weszła w stan alarmu, gdyż została zamontowana w łazience, a ten konkretny model nie powinien być użytkowany w miejscu, w którym wytwarza się para wodna.

Kolejna interwencja strażaków to ul. Boczna w Krzyżanowicach (godz. 9.14), gdzie w trakcie prac ziemnych natrafiono na niewybuch. Na miejscu zjawili się również policjanci. Pirotechnik wyznaczył strefę zagrożenia wybuchem o promieniu 100 metrów. Ewakuowano 14 mieszkańców z pięciu domów znajdujących się w strefie. W transporcie jednej osoby pomogli ratownicy medyczni. Gmina skierowała ewakuowanych mieszkańców do sali, gdzie wydano im ciepłe napoje i posiłki. W międzyczasie saperzy wydobyli niewybuch i zabrali go na poligon. Po neutralizacji zagrożenia mieszkańcy wrócili do swoich domów.

Następna interwencja strażaków miała związek z ujawnieniem zwłok na placu zabaw w Raciborzu-Ocicach (piszemy o tym tutaj: Zwłoki na placu zabaw).

Ostatnia akcja strażaków polegała na wypompowaniu wody z piwnicy budynku przy ul. Mickiewicza w Rudniku.