Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Patrol

Coraz więcej oszustw na OLX i WhatsApp. Nie podawajcie danych kart

28.01.2021 08:44 | 0 komentarzy | acz

Klienci OLX za pośrednictwem komunikatora WhatsApp stali się celem oszustów, metoda ta ma pozwolić hakerom na przejęcie danych kart płatniczych ofiar. Za pośrednictwem WhatsApp wysyłają nieprawdziwe wiadomości. Apelujemy o ostrożność, można tak stracić wiele pieniędzy.

Coraz więcej oszustw na OLX i WhatsApp. Nie podawajcie danych kart
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oszuści komunikują się za pośrednictwem WhatsAppa. Najpierw rozmowa przebiega normalnie, jednak potem fałszywy kupujący wysyła sprzedawcy link, który przekierowuje go na witrynę udającą tę OLX. Ma to być element finalizacji transakcji. Sprzedawca proszony jest o podanie danych z karty płatniczej, na którą mają niby zostać przelane środki ze sprzedaży.

To już kolejna próba oszustwa na jednym z mieszkańców naszego miasta. W niedzielę mieszkaniec regionu odświeżył na portalu OLX ogłoszenie o sprzedaży wózka i od razu potencjalny nabywca nawiązał z nim kontakt za pośrednictwem komunikatora WhatsApp, gdzie po krótkiej rozmowie wysłał link do zalogowania, gdzie miało dojść do finalizacji transakcji. W trakcie wypełniania formularza, gdy trzeba było podać 3 cyfry karty bankomatowej, oraz numer pesel zorientował się, że może to być próba oszustwa. W tym samym czasie dostał na telefon SMS-a z banku o potwierdzenie transakcji na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jastrzębianin oczywiście nie potwierdził tej transakcji i natychmiast zablokował kartę bankomatową. Dzień później policjanci odnotowali identyczną próbę oszustwa.