Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Patrol

Rybnicka policja ostrzega przed włamywaczami

26.01.2021 08:52 | 0 komentarzy | acz

Okres zimowy to czas, w którym policja odnotowuje więcej włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Złodziejom sprzyjają wcześnie zapadający zmrok, mgła oraz nieobecność domowników. Dlatego stróże prawa po raz kolejny apelują o wzmożoną ostrożność i zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów.

Rybnicka policja ostrzega przed włamywaczami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Złodzieje zwykle najpierw obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły. Naszą czujność powinny zatem wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce samochody i osoby, wzbudzające w jakikolwiek sposób podejrzenia. Ostrożni powinni być jednak nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale i dużych bloków, w których sąsiedzi nie zawsze się znają. Korzystają bowiem z tego złodzieje, którzy wiedzą, że jest mała szansa, aby ktoś zwrócił uwagę na to, że do mieszkania wchodzi ktoś, kto w nim nie mieszka. Pamiętajmy, że inwencja włamywaczy w zakresie zdobywania wiedzy na temat majątku ofiary jest ogromna, a źródłem ich informacji bywają nie tylko dzieci, ale i dorośli, którzy chwalą się przed sąsiadami czy znajomymi swoim dobytkiem.

Aby ustrzec się przed włamaniem należy pamiętać o następujących zasadach:

1. Nigdy nie zostawiaj kluczy w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Miejsca te są doskonale znane złodziejom więc znalezienie ich nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.

2. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy może nie przyjść, a dzięki tobie złodziej wie ile ma czasu na włamanie.

3. Wzmóż czujność i zwracaj szczególną uwagę na wszelkie obce osoby oraz pojazdy parkujące w rejonie posesji, których zachowanie budzi podejrzenie. Niezwłocznie poinformuj policję jeśli cokolwiek wyda ci się podejrzane.

4. W przypadku nieobecności domowników warto pozostawić zapalone światło przynajmniej w jednym z pomieszczeń - jest to sygnał dla złodzieja, że w domu ktoś jest.

5. Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpiecz okna tak aby nie można ich było otworzyć z zewnątrz.

6. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty, oznacz je w dyskretnym miejscu (w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować). Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.

7. Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

PAMIĘTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy przychodzą do ciebie goście. Możesz być pewien, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej i np. zapytaj kogo szukają.