Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:

72-latek zmarł przez tlenek węgla w Żorach

30.11.2020 10:24 | 0 komentarzy | ska

Tragicznie zakończyła się awaria piecyka gazowego na os. 700 lecia w Żorach. Wezwani na miejsce strażacy stwierdzili kilkakrotne przekroczenie normy stężenia tlenku węgla. 

72-latek zmarł przez tlenek węgla w Żorach
W mieszkaniu na os. 700-lecia doszło do tragedii związanej z zatruciem tlenkiem węgla
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

72-latek zmarł przez tlenek węgla w Żorach

Mimo podjętych działań reanimacyjnych nie udało się uratować 72-letniego mieszkańca os. 700-lecia, który smiertelnie zatruł się tlenkiem węgla. Strażacy potwierdzili wysokie stężenie trującego gazu, który prawdopodobnie wydobywał się z niesprawnego piecyka gazowego w mieszkaniu. 

Co roku w sezonie grzewczym strażacy przypominają o konieczności instalacji czujników czadu w mieszkaniach. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.

Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. PSP przypomina też o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.