Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:

Oszuści dzwonią do seniorów z Jastrzębia

24.11.2020 11:39 | 0 komentarzy | acz

Policjanci znów odnotowali próbę oszustwa metodą na policjanta. Mieszkańcy Jastrzębia, którzy odebrali telefon, zachowali zimną krew i po zakończeniu rozmowy z rzekomym policjantem, zadzwonili na policję.

Oszuści dzwonią do seniorów z Jastrzębia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tylko wczoraj w Jastrzębiu-Zdroju kilka razy oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób, na szczęście bezskutecznie. Mężczyzna podający się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji przekazał, że robią zasadzkę na fałszywego listonosza i w trakcie rozmowy wypytywał, czy w mieszkaniu jest większa ilość gotówki. Na szczęście tym razem starsi mieszkańcy naszego miasta zachowali zimną krew i nie nabrali się na oszustwo.

Sposób działania sprawcy z reguły jest taki sam. Osoba telefonująca do swojej ofiary, często osoby starszej, zamieszkującej samotnie i mogącej posiadać jakieś oszczędności przedstawia się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji, przekazuje, że rozbijają „szajkę” listonoszy oszukujących starsze osoby. Osoby pytane były o posiadanie w domu jakieś większej gotówki. W innym przypadku po przedstawieniu się przez dzwoniącego jako policjant poinformował kobietę, że został ujawniony fałszywy dowód osobisty na jej dane i że pieniądze na koncie bankowym są zagrożone. Wybranie numeru 997 bez wcześniejszego odłożenia słuchawki nie połączy nas z numerem policji, a tak właśnie oszuści próbowali potwierdzić swoją autentyczność.

Przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od starszych osób ostrzegają systematycznie media. Dlatego też apelujemy do osób, które zostały oszukane lub miały kontakt z oszustem o informowanie Policji o każdym takim przypadku pod alarmowym numerem telefonu 997, lub telefonem stacjonarnym jastrzębskiej policji 47 85 542 00.