Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:

Nie podawajmy danych rachunków bankowych

23.11.2020 10:14 | 1 komentarz | acz

Tylko w czasie minionego weekendu do komisariatów w regionie wpłynęły trzy zawiadomienia od osób, które wystawiały swoje przedmioty do sprzedaży na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych.

Nie podawajmy danych rachunków bankowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Udający zainteresowanie ofertą przestępcy prosili o kontakt za pośrednictwem internetowych komunikatorów i przesyłali linki do wypełnienia danych konta (karty), na które, jak przekonywali, „zamierzali” wpłacić pieniądze. Gdy przestępcy uzyskają kilka danych, w tym numery karty płatniczej, saldo konta czy datę urodzenia, stracimy pieniądze. W niektórych przypadkach oszuści próbowali uzyskać numer CVV karty – nikomu nie wolno go podawać!

Osoby, które zgłosiły się do śledczych, to mężczyźni w wieku 25 i 31 lat oraz 49-letnia kobieta. Oferowali do sprzedaży konsolę do gier, zestaw klocków, odzież. - Prosimy o poruszanie tematu przestępstw tą metodą podczas rozmów z rodziną, ze znajomymi. Liczba oszustw już dokonanych, jak i ich prób zgłoszonych policji rośnie. Rodzi się więc pytanie: jaka jest ciemna liczba przestępstw, których pokrzywdzeni nie zgłosili organom ścigania? - mówią policjanci.