Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:

Straż pożarna ruszyła gasić Urząd Gminy w Godowie

18.11.2020 15:30 | 0 komentarzy | art

We wtorek 17 listopada mniej więcej o godz. 10:00, strażacy z OSP Godów zostali zaalarmowani do pożaru, który miał wybuchnąć w budynku Urzędu Gminy w Godowie. 

Straż pożarna ruszyła gasić Urząd Gminy w Godowie
Pod urzędem gminy pojawiła się straż pożarna. Okazało się, że był to element ćwiczeń ppoż. Fot. UG Godów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Okazało się, że były to ćwiczenia. Jak informuje Urząd Gminy w Godowie, na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w Urzędzie Gminy Godów zostały przeprowadzone ćwiczenia, mające na celu praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z Urzędu Gminy. - Dodatkowym, lecz równie ważnym celem było ćwiczenie akcji gaszenia pożaru przez strażaków jednostki OSP Godów - precyzują w UG.

W założeniu scenariusza ćwiczeń, ok. godz. 10:00, na parterze w pobliżu Biura Obsługi Klienta, doszło do zwarcia instalacji elektrycznej, które spowodowało iskrzenie i zapalenie znajdujących się na ścianie łatwopalnych elementów wyposażenia wnętrza. Pożar został zauważony przez jednego z pracowników urzędu, który natychmiast poinformował osoby znajdujące się w bezpośredniej strefie zagrożenia oraz Kierownictwo urzędu.

Ogień szybko się rozprzestrzeniał i przerósł możliwości opanowania go w zarodku, użycie gaśnic znajdujących się w pobliżu ogniska pożaru okazało się nieskuteczne. Natychmiast powiadomiono Wójta, który dokonał szybkiej oceny sytuacji i podjął decyzję o natychmiastowej ewakuacji budynku. Zarządzono ewakuację całkowitą, jednoczesną, oznaczającą konieczność opuszczenia budynku przez wszystkich jego użytkowników i klientów jednocześnie. O konieczności ewakuacji zostali powiadomieni kierownicy referatów oraz pracownicy.

Pracownik ds. Zarządzania Kryzysowego zaalarmował telefonicznie dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej o wybuchu pożaru w urzędzie. PSP zadysponowało jednostkę OSP Godów do udziału w akcji ratowniczo - gaśniczej. Pracownik, po opuszczeniu przez wszystkich urzędu dokonał sprawdzenia pomieszczeń i upewnił się, że wszystkie biura zostały opuszczone przez pracowników i klientów. Wszystkie ewakuowane osoby udały się na zewnątrz obiektu do punktu zbiórki. Nastąpiło zliczenie zebranych pracowników zgodnie z listą obecności.

W tym czasie na miejsce dotarły pierwsze zastępy straży pożarnych - strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Godowie. Kierujący działaniem ratowniczym przyjął meldunek i przejął obiekt, celem rozpoczęcia działań. Strażacy OSP Godów, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, niezwłocznie przystąpili do akcji ratowniczo - gaśniczej.

Ćwiczenia przebiegły sprawnie, pracownicy szybko opuścili zagrożony obiekt udając się do wyznaczonego punktu zbiórki, a jednostka OSP Godów w krótkim czasie od zgłoszenia zjawiła się na miejscu zdarzenia i przystąpiła do działań ratowniczo - gaśniczych. Ćwiczenie pozwoliło na praktyczne sprawdzenie procedur postępowania na wypadek zagrożenia pożarowego Urzędu Gminy Godów.