Czwartek, 24 września 2020

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Patrol

OSP Jedłownik świętowała 90-lecie istnienia [ZDJĘCIA]

12.09.2020 18:08 | 2 komentarze | ska

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedłowniku obchodzili w sobotę 12 września jubileusz 90-lecia istnienia jednostki. Była to okazja do wspomnień z minionych lat, wręczenia odznaczeń i podziękowań dla wszystkich zaangażowanych członków oraz ich rodzin. ZOBACZ ZDJĘCIA!

OSP Jedłownik świętowała 90-lecie istnienia [ZDJĘCIA]
Gratulacje dla strażaków z OSP Jedłownik złożył zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wodzisławiu Śl. bryg. Rafał Adamczyk. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

OSP Jedłownik świętowała 90-lecie istnienia [ZDJĘCIA]

W obchodach jubileuszu, najpierw podczas mszy w kościele parafialnym w Jedłowniku, a później przy remizie, udział wzięli parlamentarzyści: senator Ewa Gawęda, posłanka Teresa Glenc, poseł Krzysztof Gadowski i poseł Adam Gawęda, wiceprezydent Wodzisławia Śl. Izabela Kalinowska, starosta Leszek Bizoń, radni, przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego, Powiatowego oraz Miejsko-Gminnego Związku OSP RP, a także liczne delegacje z zaprzyjaźnionych jednostek OSP, w tym strażacy z czeskiej SDH Doubrava. 

- Tradycja działalności przeciwogniowej w Jedłowniku sięga roku 1905 kiedy to została powołana Przymusowa Straż Pożarna, oraz powstał, prawdopodobnie z inicjatywy proboszcza, ks. Antoniego Roboty „Związek Sikawkowy”. Obejmował on swoim zasięgiem teren ówczesnej parafii tj. Jedłownik, Czyżowice, Turzę, Turzyczkę i Marusze - przedstawił początki jednostki Marian Kwiatoń, prezes OSP Jedłownik. - Jednak za historyczną datę powstania naszej jednostki, przyjmuje się dzień 27 kwietnia 1930 r. kiedy to z inicjatywy miejscowych mieszkańców Reinharda Hanslika i Józefa Płaczki doszło do zwołania zebrania założycielskiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedłowniku. Okres od roku 1930 do 1939, niezależnie od stałej gotowości bojowej wykorzystywany był do czynnego udziału w życiu społecznym Gminy Jedłownik. Z chwilą wybuchu II wojny światowej, działalność straży została przerwana przez okupanta - podkreślił prezes. 

Po wojnie straż wznowiła działalność 24 czerwca 1945 roku i wkrótce kupiono motopompę i syrenę. 

7 września 1958 r. poświęcono sztandar, który służył we wszystkich uroczystościach. W 1961 r. rozpoczęto starania o budowę nowej remizy strażackiej. Powstała w lipcu 1968 r. Wcześniej tj. od 1966 r. sprzęt i motopompę przewożono samochodem Dodge, a od 1971 r. samochodem Studebacker. Później był jeszcze beczkowóz Star oraz Jelcz, a od 2014 roku do dzisiaj w OSP Jedłownik służy nowszy Jelcz, przekazany z komendy PSP w Wodzisławiu Śl. 

Podczas jubileuszu Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został prezes zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP Jan Czyżak. 

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został druh Zbigniew Danielik.

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali Marian Kwiatoń i Marcin Stroiński.

Druh Dariusz Danielik otrzymał odznakę Strażak Wzorowy, a Odznaki za Wysługę Lat otrzymali: Jan Oślizło (55 lat), Stanisław Kubis (35 lat), Zbigniew Rączka (20 lat), Aleksander Żabicki (20 lat), Mariusz Mołdrzyk (10 lat), Krzysztof Nowicki (10 lat).

Ludzie:

Jan Czyżak

Jan Czyżak

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.