Niedziela, 20 września 2020

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Patrol

Szop w piwnicy, nietoperz w mieszkaniu - interwencje ze zwierzętami w roli głównej

13.08.2020 12:15 | 3 komentarze | ska

W środę 12 sierpnia strażacy z Jastrzębia-Zdroju usuwali gniazda os przy ul. Katowickiej oraz szerszeni przy ul. Cieszyńskiej oraz Powstańców Śląskich. Okazało się jednak, że to nie wszystkie interwencje ze zwierzętami w tym dniu.

Szop w piwnicy, nietoperz w mieszkaniu - interwencje ze zwierzętami w roli głównej
Nietoperz wleciał do mieszkania przy Wielkopolskiej w Jastrzębiu-Zdroju i schował się pod łóżkiem. Zdjęcie poglądowe. fot. Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szop w piwnicy, nietoperz w mieszkaniu - interwencje ze zwierzętami w roli głównej

O 19.45 stanowisko kierowania jastrzębskiej komendy otrzymało informację o dzikim zwierzęciu w piwnicy domu jednorodzinnego. Strażacy jednym zastępem pojechali pod wskazany adres na ul. Powstańców Śląskich. Okazało się, że w piwnicy faktycznie przebywa szop pracz. Strażakom udało się złapać zwierzę do worka. Został przewieziony do pobliskiego lasu i wypuszczony na wolność. 

Szopy coraz częściej pojawiają się w naszym ekosystemie, bo dostosowują się prawie do każdych warunków. - Jest kilka przyczyn, dla których jest on, kolokwialnie mówiąc, taki paskudny. Choćby to, że penetruje praktycznie wszystkie strefy. To znaczy, że w przeciwieństwie do naszych drapieżników, choćby lisa, fantastycznie wspina się na czubki najwyższych drzew, sięgając do dziupli i gniazd. I podobnie jak norka amerykańska lubi miejsca związane z wodą. Świetnie pływa, więc dostanie się wszędzie" - podkreśla dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody (IOP) PAN i główny redaktor "Atlasu ssaków Polski", prof. Henryk Okarma w wywiadzie dla portalu Nauka w Polsce. 

Strażacy z Jastrzębia zostali też wezwani na ul. Wielkopolską, gdzie lokatorzy jednego z mieszkań przeżyli chwile grozy, gdy do pokoju wleciał nietoperz i schował się pod łóżko. Strażacy złapali przestraszonego malucha i wypuścili go przez okno.