Niedziela, 20 września 2020

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Patrol

Ratownicy z Jastrzębia-Zdroju wrócili z Bejrutu

12.08.2020 06:50 | 0 komentarzy | ska

Wraz z grupą strażaków, ratowników i specjalistów do Polski wrócili także strażacy z Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo -Ratowniczej z Jastrzębia-Zdroju, którzy pomagali w Bejrucie po wybuchu magazynu saletry amonowej. 

Ratownicy z Jastrzębia-Zdroju wrócili z Bejrutu
Strażacy po wykonanej akcji złożyli meldunek na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. fot. PSP
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ratownicy z Jastrzębia-Zdroju wrócili z Bejrutu

Strażacy na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie złożyli meldunek po wykonaniu zadania, kiedy tylko wysiedli z samolotu z Libanu. 

Do Libanu wyleciał tzw. moduł MUSAR, czyli średnia grupa poszukiwawczo-ratownicza przeznaczona do działań na terenach miejskich. Jest tworzona doraźnie na bazie pięciu grup poszukiwawczo-ratowniczych PSP, m.in. ze strażaków z Jastrzębia-Zdroju. W jej skład wchodzi 39 ratowników i 4 psy. Grupa jest samowystarczalna - zabiera ze sobą wyżywienie i wodę, by nie stanowić żadnego obciążenia dla państwa, do którego leci z pomocą.

Dodatkowo, po raz pierwszy w historii z Polski wyleciało 4 strażaków specjalizujących się w zwalczaniu zagrożenia chemicznego. Do strażaków dołączyło również 11 medyków. Łącznie Polska wysłała do Libanu 54 osoby. Przekazano też sprzęt i wyposażenie medyczne, leki oraz namiot szpitalny. 

- Skala zniszczeń jest ogromna, więc na pewno trudno ocenić ile jeszcze osób może się znajdować w strefach niebezpiecznych. Jedzie ekipa bardzo doświadczona, wytrenowana, z najlepszymi psami, jakie mamy do dyspozycji w PSP, więc myślę, że będziemy bardzo pomocni – powiedział jeszcze przed wylotem strażaków Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak

W eksplozji saletry amonowej, składowanej w magazynie w porcie w stolicy Libanu Bejrucie zginęło co najmniej 220 osób, ponad 100 uznaje się za zaginione, a ponad 6000 odniosło obrażenia. W miejscu eksplozji znajduje się obecnie ogromny krater, który zalała woda morska (na zdjęciu, fot. Wikimedia Commons).