Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Patrol

Fatalny stan techniczny rybnickich autobusów [FILM]

10.07.2020 07:22 | 11 komentarzy | acz

Fatalny stan techniczny autobusów komunikacji miejskiej w Rybniku. Połowa skontrolowanych pojazdów nie wyjechała w trasę. T

Fatalny stan techniczny rybnickich autobusów [FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Wczoraj informowaliśmy o podejrzeniu kierowania przez jednego z kierowców autobusu pod wpływem amfetaminy.  Zła passa miejskiej komunikacji trwa nadal. Inspektorzy śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trosce o bezpieczeństwo pasażerów kontrole z wykorzystaniem mobilnej stacji diagnostycznej prowadzili również wczoraj. Efekty? Kolejne zatrzymane dowody rejestracyjne.

Wyniki kontroli komunikacji miejskiej w Rybniku potwierdzają, że prowadzenie wzmożonych kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego jest niezbędne. Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą czuć się bezpiecznie. Dlatego cykliczne kontrole są i będą prowadzone na terenie całego kraju, zarówno w małych, jak i dużych miastach – podkreśla Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Niesprawny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, zużyte i uszkodzone opony – pojazdy komunikacji miejskiej z takimi wadami woziły pasażerów w Rybniku. Wczoraj 8 lipca lipca śląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z wykorzystaniem mobilnej stacji diagnostycznej skontrolowali 10 autobusów. 5 pojazdów wycofano z ruchu.

W jednym z autobusów różnica w sile hamowania pomiędzy kołami na osi wynosiła 98%. Dodatkowo w autobusie stwierdzono wycieki płynów eksploatacyjnych. W tym przypadku inspektorzy ukarali kierowcę mandatem, zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali dalszej jazdy z miejsca kontroli. Za dopuszczenie do ruchu autobusu z niebezpieczną usterką odpowiedzialność finansowa grozi przewoźnikowi. Wobec niego wszczęte zostanie postępowanie administracyjne zagrożone karą 2 tys. zł. Z karą musi się liczyć również osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie.

W przypadku kolejnych czterech autobusów funkcjonariusze również zatrzymali ich dowody rejestracyjne. Stwierdzono m.in. niesprawne hamulce, nadmiernie zużyte i uszkodzone opony oraz zastosowanie przez przewoźnika niehomologowanej szyby z pleksi. Autobusy bez pasażerów warunkowo mogły odjechać z miejsca kontroli ITD do zajezdni.

9 lipca ponownie na dworcu w Rybniku inspektorzy sprawdzali stan techniczny pojazdów, uprawnienia kierowców i ich stan trzeźwości. Skontrolowano 6 autobusów. Nieprawidłowości stwierdzono w dwóch pojazdach. W jednym z autobusów wyciekały płyny eksploatacyjne. W kolejnym stwierdzono niesprawne hamulce i zastosowanie pleksi zamiast homologowanych szyb. Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów i wydali zakazy dalszej jazdy. Śląska Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada kolejne kontrole w innych miastach.
(acz)

Czytaj także:
https://www.nowiny.pl/patrol/167178-kierowca-autobusu-w-rybniku-mogl-prowadzic-pod-wplywem-amfetaminy.html