Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Patrol

Ogień na nieużytkach w Zawadzie. Akcja gaśnicza sokolim okiem [ZDJĘCIA]

26.04.2020 16:58 | 1 komentarz | ska

Niedzielne popołudnie nie było spokojne dla strażaków z OSP Zawada oraz JRG Wodzisław, którzy zostali wezwani do pożaru trawy w Wodzisławiu Śląskim-Zawadzie. 

Ogień na nieużytkach w Zawadzie. Akcja gaśnicza sokolim okiem [ZDJĘCIA]
fot. OSP Zawada
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogień na nieużytkach w Zawadzie. Akcja gaśnicza sokolim okiem [ZDJĘCIA]

Pożar wybuchł w okolicy ul. Adama Dzika i Konwaliowej. Ogień objął kilkaset metrów kw. terenu łąkowego i zarośli tuż obok lasu. Z uwagi na panującą suszę zagrożony był spory kompleks leśny. Na szczęście pożar udało się opanować samodzielnie 6 strażakom z OSP Zawada, jeszcze przed przyjazdem zastępu z JRG Wodzisław. 

Każdego roku w Polsce strażacy odnotowują dziesiątki tysięcy zgłoszeń związanych z pożarem traw na łąkach i nieużytkach rolnych. - W ubiegłym roku liczba wyjazdów związanych z pożarem traw przekroczyła 55 tyś., z czego zdecydowana większość akcji dotyczyła miesięcy marzec i kwiecień. Nagły wzrost liczby pożarów w tym okresie wiąże się w większości ze świadomą działalnością człowieka, przekonanego o dobroczynnym wpływie wypalania suchych pozostałości roślinnych na wzrost młodej trawy. Niejednokrotnie, pożar niesiony porywami wiatru wymyka się spod kontroli, rozprzestrzeniając się z prędkością nawet do 20 km/h, zagrażając nie tylko zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt, lecz również stwarzając bezpośrednie ryzyko przeniesienia pożaru na obszary leśne lub pobliskie zabudowania - informują w Komendzie Powiatowej PSP w Wodzisłąwiu Śląskim. 

- Pamiętajmy, że każde działania związane z gaszeniem pożaru traw wiążą się z ogromnymi stratami materialnymi oraz zaangażowaniem w akcje gaśnicze wielu strażaków, którzy w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Ponadto, wypalanie traw wiąże się z konsekwencjami prawnymi a osoba dokonująca tego czynu podlega każe aresztu, grzywny a w szczególnych przypadkach pozbawienia wolności od roku do lat 10 - ostrzegają strażacy.