Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Patrol

Epidemia na Śląsku:

Oszuści dzwonili do starszych mieszkańców powiatu raciborskiego. Próbowali metody "na wypadek, na policjanta"

20.04.2020 16:33 | 0 komentarzy | ż

20 kwietnia raciborscy policjanci zostali zaalarmowani przez mieszkańców powiatu, że próbowano ich oszukać metodą "na wypadek, policjanta".

Oszuści dzwonili do starszych mieszkańców powiatu raciborskiego. Próbowali metody "na wypadek, na policjanta"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu raciborskiego po raz kolejny przypominamy i przedstawiamy porady. Przeczytajcie nasze rady – by nie dać się oszukać i nie utracić dorobku życia - zachęca kom. Mirosław Szymański, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

źródło: KPP Racibórz, oprac. ż