Niedziela, 5 kwietnia 2020

imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny

RSS

Patrol

5000 przekroczeń prędkości. Coraz więcej piratów na narkotykach

25.02.2020 16:15 | 6 komentarzy | ma.w

Komendant raciborskiej policji Łukasz Krebs przedstawił radnym powiatu na lutowej sesji garść informacji o pracy miejscowego garnizonu.

5000 przekroczeń prędkości. Coraz więcej piratów na narkotykach
Komendant policji w Raciborzu Łukasz Krebs
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak oceniasz raciborską policję?

Raciborscy policjanci wykryli sprawców 76 przestępstw narkotykowych, zatrzymując 14 kg narkotyków. - To dobry wynik na tle województwa śląskiego, bo w powiecie raptem kilka osób para się takim przestępstwami - zauważył Ł. Krebs.

Największe zagrożenie szef policji dostrzega w cyberprzestępczości w ramach przestępczości gospodarczej. Przesłuchania w postępowaniach wymagają coraz większych nakładów, a sprawy dotyczą całej Europy. Procedury są długotrwałe i trudne. Krebs przewiduje konieczność zwiększenia liczby policjantów zaangażowanych w te śledztwa.

Działalność raciborskiej policji opiera się m.in. na zgłoszeniach internetowej Krajowej Mapy Przestępczości. Odebrano tą drogą 1163 zgłoszenia. Najwięcej w Raciborzu - 200, ale bardzo dużo - 100 w Nędzy. Dominują tematy związane ze sferą ruchu drogowego - ponad 600.

57 wypadków drogowych odnotowano w powiecie. To więcej niż rok wcześniej. 8 z nich było śmiertelnych. - To delikatne wzrosty, ale zagrożenie na drogach nie maleje. Najwięcej zdarzeń dotyczy Drogi Krajowej nr 45 (4 wypadki śmiertelne). Krebs przyznał, że analizując te wypadki, można stwierdzić, że wina leżała po stronie kierujących, ofiar wypadków. Były to m.in.: nagłe zjechanie z drogi, uderzenie w drzewo czy wymuszenie pierwszeństwa, jak zaznaczył komendant „w spokojnym wydawałoby się miejscu w rejonie straży granicznej”, gdzie zginął rowerzysta.

Co 40 minut ma miejsce interwencja policji w Raciborzu - podał Łukasz Krebs na sesji

Policja szuka rąk do pracy. 5 wakatów było na koniec roku, a 11 jest teraz. Komendant Krebs wskazał, że Racibórz przejmuje funkcjonariuszy z województwa opolskiego, mieszkających już w Raciborzu, a pracujących w sąsiednim powiecie. - Oni sami chcą przechodzić. Mamy kadrowy priorytet - ruch drogowy. W tej sekcji nikogo nie brakuje, a nawet był ponadetatowy stan, bo delegowano tam innych policjantów - nadmienił Łukasz Krebs.

Niepokoi wzrost liczby przekroczeń prędkości stwierdzonych przez drogówkę. W 2019 roku było to 5000 przypadków, a rok wcześniej - 3000. Wielokrotnie zatrzymywano prawo jazdy piratów drogowych, za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Wzrosła też liczba nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Było ich 400. - Zatrzymujemy coraz więcej osób pod wpływem narkotyków. Mamy sprzęt do badania takiego delikwenta na miejscu - podsumował szef policjantów z Raciborza.