Piątek, 24 września 2021

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Patrol

Już dziś akcja "Smog". Policjanci kontrolują emisję spalin

28.01.2020 09:09 | 5 komentarzy | juk

- Rozpoczęła się pierwsza w tym roku akcja "Smog", podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - informują mundurowi. W pierwszej kolejności będą sprawdzane auta, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

 Już dziś akcja "Smog". Policjanci kontrolują emisję spalin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś (28.01) w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. "SMOG". Funkcjonariusze będą zwracać uwagę również na każde zachowanie niezgodne z prawem.

- Działania ukierunkowane będą na przeprowadzenie jak największej liczby badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W tym celu policjanci będą korzystać z urządzeń kontrolno-pomiarowych tj. analizatorów spalin i dymomierzy. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, funkcjonariusz ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny i zabronić dalszej jazdy niesprawnym pojazdem. Jak podkreślają policjanci, właściciel lub posiadacz pojazdu o złym stanie technicznym może zostać ukarany również mandatem do 500 zł, nawet jeśli to nie on siedział za kierownicą podczas kontroli. Takiej samej kary należy się spodziewać za brak ważnych badań technicznych samochodu.

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Najwięcej zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 i benzo(a)pirenu, emitują sektor bytowo-komunalny i transport. - Poruszając się sprawnymi technicznie pojazdami, dbamy o dobrą jakość powietrza, szczególnie w dużych miastach, ponadto poprawiamy stan bezpieczeństwa na naszych drogach - przypominają mundurowi.