Sobota, 29 lutego 2020

imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla

RSS

Patrol

Zatrzymali kierowcę za szybką jazdę. Licznik auta wskazał coś jeszcze

09.01.2020 10:44 | 2 komentarze | juk

Policjanci zatrzymali do kontroli samochód, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. Skontrolowali także stan licznika pojazdu. Okazało się, że odczyt nie zgadza się ze wpisem z ostatniego badania technicznego.

Zatrzymali kierowcę za szybką jazdę. Licznik auta wskazał coś jeszcze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj (8.01) w Rydułtowach na ul. Raciborskiej policjanci z wodzisławskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej bmw. Kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość, za co został ukarany mandatem w wysokości 300 zł oraz 8 punktami karnymi.

Policjanci w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan licznika. Odczyt zweryfikowali w systemie informatycznym. Okazało się, że istniała rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów. Nie zgadzał się odczyt przebytych kilometrów na liczniku ze wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu. W chwili kontroli odczyt drogomierza bmw wskazywał blisko 198 tys. km, natomiast wpis w dniu badania technicznego wskazywał, że pojazd ma przebytych ponad 215 tys. kilometrów. Kierowca nie był w stanie wyjaśnić, skąd wynikała ta nieprawidłowość.

Śledczy z rydułtowskiego komisariatu wyjaśniają teraz, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa z art. 306 a kk (zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.


Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Policja oraz inne służby mundurowe nabyły nowe uprawnienia. Mogą od teraz sprawdzać stan licznika pojazdów, a kierowca musi funkcjonariuszom to umożliwić.