Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Patrol

Czy policjanci mieli użyć świateł mijania zamiast do jazdy dziennej?

02.01.2020 14:05 | 16 komentarzy | art

Czy policjanci wiedzą, jak działają ich nowe radiowozy? - pyta czytelnik, który w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia był świadkiem, oburzającej go, sytuacji.

Czy policjanci mieli użyć świateł mijania zamiast do jazdy dziennej?
Zdaniem czytelnika, w pierwsze święto panowała kiepska widoczność i ten radiowóz powinien używać świateł mijania, zamiast świateł do jazdy dziennej, które są słabsze i świecą tylko z przodu. Policja odpowiada, że przejrzystość powietrza była w tym konkretnym momencie dobra i użycie świateł do jazdy dziennej nie nosiło znamion wykroczenia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W mejlu, który został wysłany na naszą redakcyjną skrzynkę, czytelnik opisuje sytuację, do której doszło 25 grudnia, dodając do niej zdjęcie. - Przejeżdżając przez Pszów, natknąłem się na wręcz oburzające zjawisko. Pomimo że w pierwsze święto było ciemno i deszczowo, policjantom nie przeszkadzało to, by jechać bez włączonych świateł mijania – pisze pan Marek.

Przypomina, że policja w naszym regionie ostatnio otrzymała nowe toyoty. - Wiele z nowych samochodów szczególnie toyoty i hyundaie, posiadają tzw. światła dzienne lub automatyczne. Odpowiednio, kiedy pada deszcz lub jest ciemny dzień, auto powinno zareagować i zamiast ledów z przodu do dziennej jazdy, włączyć światła mijania, które świecą również z tyłu pojazdu. Automaty w azjatyckich samochodach niestety nie działają poprawnie i kierowcy powinni kontrolować czy pomimo deszczu lub śniegu mają włączony tył. Widać, ze policjanci albo tego nie kontrolują, albo zwyczajnie na świecie nie rozumieją, jak działa nowe auto, które otrzymali. Moim zdaniem powodują tym spore zagrożenie głównie dla siebie. Może policji trzeba byłoby zorganizować jakieś szkolenie? - sugeruje czytelnik.

Uwagi czytelnika wraz ze zdjęciem przesłaliśmy do Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. Sierż. szt. Katarzyna Muszyńska z wodzisławskiej komendy w odpowiedzi przywołała art. 51 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, który określa, że ust.1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, ust.2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. - Z uwagi na normalną przejrzystość powietrza, widoczną na załączonym zdjęciu pragnę poinformować, że policjanci nie wyczerpali znamion wykroczenia z art. 51 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – odpowiedziała sierż. szt. Muszyńska.