Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kilkunastu policjantów z drogówki w Żorach oskarżonych. Przyjęli blisko 180 tysięcy złotych od kierowców

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała akt oskarżenia przeciwko 14 podejrzanym w śledztwie dotyczącym czynów polegających na przyjmowaniu przez funkcjonariuszy żorskiej Komendy Miejskiej Policji, korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Kilkunastu policjantów z drogówki w Żorach oskarżonych. Przyjęli blisko 180 tysięcy złotych od kierowców

Śledztwo na polecenie prokuratora prowadziło Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. - Głównym przedmiotem postępowania były, zaistniałe w latach 2014-2018 w Żorach, czyny, które popełnione zostały, zarówno samodzielnie, jak i w ramach sprawczego współdziałania, przez jedenastu funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Żorach, w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Czyny te polegały na przyjmowaniu korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, w kwotach od 30 zł do 3.000 zł albo ich obietnicy lub uzależnianiu wykonania czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej, albo jej obietnicy, lub żądaniu takiej korzyści - mówi prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

W większości ustalonych przypadków korzyści majątkowe przyjmowane były w zamian za odstąpienie od wykonania obligatoryjnych czynności służbowych związanych z ujawnieniem popełnienia przez kierującego pojazdem wykroczenia w ruchu drogowym (przede wszystkim przekroczenia dopuszczalnej prędkości jazdy, poruszania się pojazdem bez ważnych badań technicznych lub kierowania pojazdem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa). Część spośród ujawnionych w toku śledztwa czynów korupcyjnych funkcjonariuszy policji związana była natomiast z uzależnieniem wykonania określonej czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej (przykładowo: odstąpieniem od fakultatywnego zatrzymania dokumentu prawa jazdy sprawcy wykroczenia w postaci kolizji drogowej). W toku śledztwa ustalono również przypadki przyjęcia korzyści majątkowej lub jej obietnicy od kierujących pojazdami, który znajdowali się pod wpływem alkoholu (co stanowi przestępstwo) lub w stanie po użyciu alkoholu (co stanowi wykroczenie).

- Przedmiotem postępowania było także mające miejsce w dniu 14 października 2017 roku zdarzenie z udziałem obywatela Republiki Czeskiej, w przebiegu którego, w związku z odmową przyjęcia mandatu karnego za wykroczenie polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jazdy, pokrzywdzony został pobity przez dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Żorach, co ukierunkowane było na zmuszenie go do przyjęcia i opłacania mandatu. W tym zakresie śledztwo prowadzone było przeciwko dwóm (byłym) funkcjonariuszom Policji, którym zarzucono popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa z art. 231 § 1 k.k. w zw. z art. 158 § 1 k.k. w zw. z art. 246 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k - dodaje prokurator.

W sprawie łącznie oskarżono 12 funkcjonariuszy Policji – wszyscy decyzjami Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach zostali zwolnieni ze służby; Jedenastu funkcjonariuszom Policji przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym, dwóm także zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 k.k. i z art. 271 § 3 k.k. (czyny te polegały głównie na nałożeniu mandatu karnego nie za rzeczywiście popełnione wykroczenie, lecz za wykroczenie fikcyjne). Jednemu funkcjonariuszowi przedstawiono zarzut popełnienia wyłącznie przestępstwa z art. o przestępstwo z art. 231 § 1 k.k. w zw. z art. 158 § 1 k.k. w zw. z art. 246 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.; Ośmiu oskarżonych przyznało się do winy, złożyli pełne wyjaśniania, ujawniając informacje o popełnionych przestępstwach i osobach uczestniczących w ich popełnieniu. Dwie osoby oskarżono o popełnienie przestępstwa z art. 229 § 3 k.k. (udzielenia korzyści majątkowej w celu skłonienia funkcjonariusza Policji do naruszenia przepisów prawa, tj. odstąpienia od ukarania za popełnione wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji)

W toku śledztwa przesłuchano ponad 170 świadków; część spośród osób, które udzieliły funkcjonariuszom Policji korzyści majątkowych, samodzielnie zgłosiła się do organów ścigania, zawiadamiając o popełnionym przestępstwie, co spowodowało skuteczne skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w art. 229 § 6 k.k. – istotny wkład w rozpowszechnienie informacji o tej instytucji miały media, które uprzednio informowały o sprawie. Łączna ustalona w śledztwie wartość przyjętych korzyści majątkowych to 179.680 zł;
(acz)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bandzior (83.27. * .57) 11.12.2019 13:02

Policja - zawód z prestiżem.