środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:

Grzybiarze wpadli do rowu, potrzebowali pomocy. Liczyła się każda minuta

22.10.2019 10:21 | 0 komentarzy | ż

Do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęło dramatyczne zgłoszenie dotyczące wypadku, do którego miało dojść w lesie "Widok" (Racibórz Brzezie).

Grzybiarze wpadli do rowu, potrzebowali pomocy. Liczyła się każda minuta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na pomoc grzybiarzom

19 października popołudniu do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach wpłynęła informacja, że w lesie Widok na pograniczu Miasta Racibórz i Gminy Kornowac doszło do wypadku dwóch grzybiarzy, którzy nie zauważając wykopanej przeszkody osunęli się na dno głębokiego wykopu. Jedna z osób ma najprawdopodobniej złamaną nogę, a druga zwichnięta kostkę oraz ogólne potłuczenia. Osoby te nie potrafią się samodzielnie poruszać. Nie znają także swojego dokładnego położenia. Proszą o pomoc. Posiadają telefon komórkowy jednakże bateria w ich telefonie jest na wyczerpaniu. Informacja o zdarzeniu przekazana zostaje na stanowisko kierowania KP PSP w Raciborzu. Dyżurny na stanowisku kierowania alarmuje jednostki OSP z Raciborza, które kieruje ich na parking przed remizą OSP Racibórz Brzezie. W tym czasie w jednostce OSP Racibórz Brzezie przebywa grupa strażaków z zaprzyjaźnionego Krawarza, która szkoli się ze strażakami z Brzezia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Po przybyciu do Brzezia alarmowanych jednostek OSP, dowodzenie obejmuje Naczelnik OSP Racibórz Brzezie. Do jednostki OSP Racibórz Brzezie przybywa również zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Racibórz kpt. Mateusz Wyrba, który przedstawia strażakom biorącym udział w działaniach zaistniała sytuację oraz koncepcje prowadzenia poszukiwań. Do działań włączeni zostali również strażacy SDH Krawarz. Następnie biorący dział w działaniach ratowniczych zostają podzieleni na grupy. Ustalone zostają sektory poszukiwań, określone zasady współdziałania i utrzymania łączności w trakcie poszukiwań. Postawione zadanie do wykonania: Odnaleźć poszukiwanych, udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej i ewakuować do najbliższego dostępnego miejsca dla Ratownictwa Medycznego. Przekazać zespołowi, zespołom ratownictwa medycznego. Po przekazaniu poszkodowanych ZRM udać się do remizy OSP Racibórz Brzezie celem przekazania koordynatorowi działań meldunków z poszukiwań.

Ćwiczenia "Widok 2019"

Według takiego scenariusza w minioną sobotę przeprowadzone zostały wieloszczeblowe ćwiczenia lokalne w zakresie zarządzania kryzysowego „Widok 2019”. W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z raciborskich OSP, strażacy z Krawarza, a także Przedstawiciele Gminnego Zespółu Zarządzania Kryzysowego oraz Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Za organizację i przeprowadzenie ćwiczeń odpowiedzialne było Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Racibórz oraz OSP Racibórz Brzezie.

Ćwiczenie zrealizowane zostało w ramach trwałości projektu pn.: „Ochrona przeciwpowodziowa na pograniczu raciborsko - opawskim poprzez logistyczne doposażenie i doskonalenie działań służb kryzysowych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miało na celu sprawdzenie przygotowania struktur zarządzania kryzysowego w Raciborzu i Krawarzu oraz służb ratowniczych do realizacji zadań związanych z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w sytuacjach kryzysowych na terenie miasta Racibórz.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż