Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Patrol

Epidemia na Śląsku:

Wybuch pocisków w Kuźni Raciborskiej. Dwóch saperów nie żyje, czterech jest ciężko rannych

08.10.2019 14:22 | 9 komentarzy | (q), żet, acz
Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 07:55

TEKST AKTUALIZOWANY

W następstwie wybuchu zginęły dwie osoby, dwie doznały poważnych obrażeń, a kolejne dwie lekkich obrażeń. To już oficjalna informacja. Potwierdza ją ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wybuch pocisków w Kuźni Raciborskiej. Dwóch saperów nie żyje, czterech jest ciężko rannych
Fot. OSP Nędza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

5 października na leśnej polanie nieopodal ulicy Pańskiej w Kuźni Raciborskiej natrafiono na pięć pocisków artyleryjskich. Znalezisko było dozorowane aż do przyjazdu saperów 8 października. To właśnie wówczas doszło do wybuchu. Na miejsce skierowano śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także zastępy strażaków, pogotowia i policji.

Rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podpułkownik Marek Pawlak potwierdza, że w następstwie wybuchu zginęło dwóch saperów, dwóch odniosło poważne obrażenia, kolejni dwaj doznali lekkich obrażeń To żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. Wojsko nie podaje ich wieku.

- Smutna wiadomość. W Kuźni Raciborskiej, przy podjęciu niewybuchu, zginęło 2 saperów, a 4 zostało rannych. Służyli w 6 batalionie powietrzno-desantowym w Gliwicach. Składam wyrazy współczucia rodzinom i zapewniam, że MON otoczy opieką wszystkich, których dotknęła ta tragedia - napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Huk eksplozji słyszało wielu mieszkańców Kuźni Raciborskiej. Wstęp w okolice miejsca zdarzenia jest wzbroniony. Czynności ratownicze i dochodzeniowe prowadzone są pod nadzorem Żandarmerii Wojskowej. Przebieg oraz okoliczności tragicznego wypadku zostaną ustalone w toku śledztwa, które będzie prowadzone pod nadzorem prokuratury wojskowej.

Pociski pochodziły z czasów II wojny światowej. W okolicznych lasach jest ich wiele. Przeważnie są to pozostałości po zaciekłych walkach oraz bombardowaniach zakładów chemicznych w Kędzierzynie-Koźlu.

Oto jak o tragicznym wypadku koło Kuźni Raciborskiej informuje Wojsko Polskie:

W dniu 08.10.2019 r. około godziny 13.40 podczas wykonywania zadania usuwania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w miejscowości Kuźnia Raciborska nastąpił niekontrolowany wybuch. Zadanie realizowali żołnierze 29 patrolu rozminowania z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. W wyniku odniesionych obrażeń zginęło dwóch żołnierzy, czterech jest rannych. Rodziny żołnierzy zostały objęte pomocą psychologiczną. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, teren zabezpieczyła Żandarmeria Wojskowa. 


Aktualizacja 9 października:
Z komunikatu wojewody opublikowanego 9 października wynika, że saperzy planowali wysadzenie niewybuchów na miejscu, aby zlikwidować zagrożenie:
08.10.2019 r. godz. 14:00. Kuźnia Raciborska, pow. raciborski. Podczas interwencji dotyczącej ujawnienia niewybuchu z II WŚ, w czasie zakładania ładunków neutralizujących przez saperów JW w Gliwicach nastąpił wybuch. W jego wyniku rannych zostało 6 żołnierzy w tym dwóch śmiertelnie
(acz)