Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Patrol

Poszukiwaczowi skarbów z Gamowskiej grozi odsiadka

24.04.2019 08:42 | 24 komentarze | acz
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:36

Raciborscy policjanci zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który bez odpowiedniej zgody używając wykrywacza szukał na polu skarbów. 

Poszukiwaczowi skarbów z Gamowskiej grozi odsiadka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyżurny raciborskiej policji otrzymał w Wielkanocny Poniedziałek niecodzienne zgłoszenie. Świadek telefonicznie przekazał informację, że po polu przy ulicy Gamowskiej spaceruje mężczyzna z wykrywaczem metali i szuka "skarbów". Dyżurny na miejsce skierował patrol prewencji. Jak ustalili mundurowi 46-latek nie posiadał zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań zabytkowych przedmiotów. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. O jego dalszym losie zadecyduje sąd, bowiem czyn, jakiego się dopuścił jest przestępstwem za które grozi kara do 2 lat więzienia. Jeżeli okaże się się na terenie, na którym prowadził poszukiwania doszło do uszkodzenia stanowisk archeologicznych 46-latek może trafić do wiezienia nawet na 8 lat. Jak oświadczył raciborskim stróżom prawa, mężczyzna nie wiedział, że popełnia przestępstwo, a na takie hobby musi mieć odpowiednie pozwolenie.

Pamiętajmy, od niedawna w polskim prawie zmieniły się przepisy dotyczące poszukiwania „skarbów” tzw. wykrywaczem. Teraz takie nielegalne poszukiwania są przestępstwem. Jakie zagrożenia może nieść niewłaściwe poszukiwanie zabytków?

1 stycznia 2018 roku zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków – dotąd było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo. Należy dodać, że w przepisach nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie dotychczasowych obowiązków i zasad odnośnie poszukiwania zabytków.

Co zrobić aby otrzymać pozwolenie? Należy złożyć wniosek i wnieść opłatę skarbową i na podstawie takiego pozwolenia można poszukiwać zabytki. Pozwolenie na poszukiwanie zabytków może otrzymać każdy, kto złoży do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek.

Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzone poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa archeologicznego. Oryginalne otoczenie jest tą najcenniejszą wartością dla zabytku, ponieważ jest źródłem informacji, które w przypadku niewłaściwie prowadzonych poszukiwań są bezpowrotnie tracone. Kara za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych, to nawet 8 lat pozbawienia wolności.
(acz)