Poniedziałek, 18 listopada 2019

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Patrol

Polscy policjanci będą skuteczniej ścigać cyberprzestępców

15.04.2019 10:20 | 3 komentarze | acz

Polska Policja stała się właśnie członkiem Grupy Roboczej Do Walki z Cyberprzestępczością (J-CAT) w ramach Europolu. W grupie zrzeszonych jest 15 państw: 9 członków UE i 6 krajów spoza Unii. Obok Polski do grupy niedawno dołączyła Szwecja.

Polscy policjanci będą skuteczniej ścigać cyberprzestępców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grupa J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce) powstała we wrześniu 2014 roku. Działa w ramach Europejskiego Centrum Cyberprzestępczości przy Europolu (EC3). Do jej głównych zadań należy ściganie cyberprzestępczości, osób ułatwiających lub pośredniczących w takich działaniach, oszustw dokonywanych przy wykorzystaniu sieci Internet (np. kradzież danych kart płatniczych) czy też wykorzystywania seksualnego dzieci (np. dziecięca pornografia).

Poszczególne kraje delegują do Hagi, gdzie znajduje się siedziba Europolu oficerów łącznikowych, których zadaniem jest koordynowanie działań międzynarodowych. Cyberprzestępczość sięga bowiem poza granice państw. Oficjalnie członkami grupy jest 15 państw, w tym 9 z Unii Europejskiej i 6 spoza Unii. Polska Policja właśnie dołączyła do grupy. W październiku członkiem grupy stała się Szwecja.

Przewodnictwo w grupie J-CAT sprawuje Królestwo Niderlandów, zaś funkcję wiceprzewodniczącego pełni FBI. W sumie w działania włączyło się 17 organów ścigania, a kolejne są mocno zainteresowane.

Dyrektor Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP mł.insp. Mariusz Lenczewski powiedział: - Walka z cyberprzestępczością każdego dnia staje się coraz trudniejsza. Przestępcy rezygnują z pospolitych form działania i są coraz częściej angażują się w zaawansowane metody popełniania przestępstw w cyberprzestrzeni. Tylko ścisła współpraca międzynarodowa pozwoli organom ścigania odnieść sukces w tej trudnej walce. Jesteśmy dumni, że możemy stać się członkiem J-CAT obsługiwanej przez EC3 i podejmować nowe wyzwania u boku wyspecjalizowanych ekspertów z całego świata.
(acz)