Wtorek, 10 grudnia 2019

imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

RSS

Patrol

42 metry w 81 sekund czyli nowa drabina strażaków z Raciborza [ZDJĘCIA]

19.09.2018 11:46 | 0 komentarzy | żet

Nowy autodrabina jest dłuższa od poprzedniej, umożliwia zdalne sterowanie działkiem wodnym oraz kamerą termowizyjną, a jej kosz może utrzymać nawet pięć osób. To nie koniec nowości sprzętowych w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

42 metry w 81 sekund czyli nowa drabina strażaków z Raciborza [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowa autodrabina trafiła do komendy PSP w Raciborzu w poniedziałek  17 września. Specjalistyczny sprzęt kosztował prawie 2,580 mln zł. Aktualnie strażacy szkolą w się w korzystaniu z nowego sprzętu. - W trakcie akcji bojowej nie ma czasu na zastanawianie się - wyjaśnia bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Raciborzu. Po przeszkoleniu strażaków, wóz trafi do podziału bojowego.

Maksymalna wysokość rozstawionej drabiny to 42 metry. Obsadę stanowi trzech strażaków. W koszu kabiny montowane jest działko wodne, kamera termowizyjna oraz kamera wysokiej rozdzielczości. Całość umożliwia zdalne gaszenie pożaru. Kosz drabiny mieści do pięciu osób. Urządzenie może pracować przy wietrze wiejącym z prędkością 12 m/s, a przy dodatkowej stabilizacji linami również 14 m/s. Na wyposażeniu poprzedniej, dwudziestoletniej już autodrabiny, nie było kamer oraz funkcji zdalnego sterowania działkiem wodnym. Ponadto w koszu drabiny mogły przebywać tylko trzy osoby.

Autodrabina to nie jedyna nowość w remizie PSP w Raciborzu. Komenda wzbogaciła się również o nowy samochód operacyjny ratowniczo-rozpoznawczy KIA Sportage. Samochód kosztował 100 tys. zł. Dodajmy, że wiosną tego roku do jednostki PSP trafił również średni wóz gaśniczy GBA Iveco Eurocargo z napędem terenowym 4x4. Zakup tego sprzętu pochłonął prawie 1,191 mln zł.

Wszystkie trzy wozy zostały zakupione przy wsparciu z funduszy unijnych. W galerii publikujemy zdjęcia nowego sprzętu.